OBRM-PDUKM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedonase - Partia Demokratike për Unitetin Kombëtar Maqedonas
KryetarHristijan Mickoski
Viti i krijimit17 qershor 1990
Organi i rinisëBashkimi i Forcave Rinore
Spektri politikQëndra e djathtë
Ngjyra zyrtareE kuqe, E zezë, E verdhë
Faqja zyrtare e Internetit
www.vmro-dpmne.org.mk

Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedonase - Partia Demokratike për Unitetin Kombëtar Maqedonas(Maqedonisht: Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единство), thjeshtuar si VMRO-DPMNE, është një nga dy partitë më të mëdha maqedonase, tjetra është Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LDSM). Partia e ka shpallur veten si demokratike krishtere, por është përshkruar si nacionaliste.[1][2][3][4][5][6][7] Nën udhëheqjen e Lubço Georgievskit në fillim të saj, partia mbështeti pavarësinë e Maqedonisë së Veriut nga Jugosllavia socialiste.[8] Partia ka udhëhequr një politikë pro-evropiane dhe pro-NATO në vitet e fundit, por nuk pajtohet me ndryshimin e emrit të vendit. Mbështetja e VMRO-së bazohet në "maqedonasit etnikë" me disa përjashtime; ai thotë se "qëllimet dhe objektivat e partisë shprehin traditën e popullit maqedonas në luftën politike dhe konceptet e të cilit bazohet."[9][10] Megjithatë, ajo ka formuar qeveritë e koalicionit të shumtë me partitë e pakicave etnike.[11]

Rezultatet e zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parlamenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Votat Votat % Vende Vend Qeveri?
1990 154,101 14.3% 38 3 Asnjë
238,367 29.9% 1
1994 154,101 14.3% 0 2 Asnjë
bojkotoi bojkotoi bojkotoi
1998 312,669 28.1% 49 1 po
381,196 49% 1
2002 298,404 25% 33 2

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2006 303,543 32.5% 45 1 Po
2008 481,501 48.48% 63 1 Po
2011 438,138 39.98% 56 1 Po
2014 481,615 42.98% 61 1 Po
2016 454,519 38,14% 51 1

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Alan John Day, Political parties of the world, 2002
 2. ^ Hugh Poulton, Who are the Macedonians?, Hurst & Company, 2000
 3. ^ Christopher K. Lamont, International Criminal Justice and the Politics of Compliance, Ashgate, 2010
 4. ^ Imogen Bell, Central and South-Eastern Europe 2004, Routledge
 5. ^ Keith Brown, The past in question: modern Macedonia and the uncertainties of nation, Princeton University Press, 2003
 6. ^ EastWest Institute (2000). Jonathan P. Stein, ed.The Politics of National Minority Participation in Post-Communist Europe: State-Building, Democracy, and Ethnic Mobilization. M.E. Sharpe. p. 91.ISBN 978-0-7656-0528-3.
 7. ^ Levitsky, Steven; Lucan A. Way (2010-08-16).Competitive Authoritarianism: Hybrid Regimes After the Cold War. Cambridge University Press. p. 125.ISBN 978-0-521-88252-1.
 8. ^ 20 years Macedonian independence (TV documentary film), Macedonian Radio-Television, 2011
 9. ^ "Вмро – Дпмне". Vmro-dpmne.org.mk.
 10. ^ The party politics in Macedonia, 1993, Skopje, G. Ljubancev
 11. ^ MKD.MK – Prime Minister Gruevski: Macedonia won with fair and democratic elections