Jump to content

Hristijan Mickoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hristijan Mickoski
Христијан Мицкоски
Portreti zyrtar 2024
Kryeministri i 13-të i Maqedonisë së Veriut
Titullar
Në detyrë
23 Qershor 2024
PresidentiGordana Siljanovska-Davkova
Paraprirë ngaTalat Xhaferi
Lider i Opozitës
Në detyrë
23 Dhjetor 2017 – 23 Qershor 2024
PresidentiGjorge Ivanov
Stevo Pendarovski
Gordana Siljanovska-Davkova
Paraprirë ngaNikola Gruevski
Kryetar i partisë VMRO-DPMNE
Titullar
Në detyrë
23 Dhjetor 2017
Paraprirë ngaNikola Gruevski
Të dhëna vetjake
U lind më29 Shtator 1977
Shkup, RS e Maqedonisë, Jugosllavia, (sot Maqedonia e Veriut)
Partia politikeVMRO-DPMNE (1997–prezent)
Bashkëshortja/etRoza Mickoska
Fëmijët2
ShkollimiUniversiteti Kirili dhe MetodiShkup
ProfesioniInxhinier Mekanik • Politikan

Hristijan Mickoski (maqedonisht: Христијан Мицкоски, i lindur më 29 Shtator 1977) është një politikan maqedonas dhe Kryeministri aktual i Maqedonisë së Veriut. Ai gjithashtu është profesor universiteti dhe kryetar i partisë VMRO-DPMNE. Në vitin 2016 u bë drejtor i SH.A. “Elektranat e Maqedonisë”, ndërsa në periudhën 2015–2017 ishte këshilltar për energji i kryeministrave Nikolla Gruevski dhe Emil Dimitriev. Si kandidat i vetëm, ai u zgjodh lider i VMRO-DPMNE-së në kongresin e 16-të të partisë në Vallandovë.

Mickoski ka lindur më 29 shtator 1977 në Shkup, atëherë në Republikën Socialiste të Maqedonisë, pjesë e Jugosllavisë. Ai ishte kryetar i kompanisë "ELEM", kompania shtetërore e prodhimit të energjisë elektrike. Ai u bë doktoraturë (i ati ishte mbikëqyrës i tij) dhe profesor i asociuar në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin "Kirili dhe Metodi"Shkup.

Pas dorëheqjes së Nikolla Gruevskit, Mickoski u bë lider i ri i partisë VMRO-DPMNE në dhjetor 2017, dhe kështu lider i opozitës në vend. Mickoski ka deklaruar se ai dhe partia e tij janë për BE dhe NATO por jo për kapitullim. Megjithatë vërtetësia e orientimit të tij pro-BE-së dhe NATO-s është pritur me dyshim nga disa vëzhgues politikë. Mickoski ka lidhje të ngushta me presidentin hungarez dhe serb Orbanin dhe Vuçiqin. Ai dhe partia që ai drejton u bënë një nga pjesëmarrësit kryesorë të protestave të Maqedonisë së Veriut në vitin 2022 kundër propozimit francez për fillimin e procesit të negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

Sipas agjencisë së lajmeve "Makfax", Hristijan Mickoski si student ka qenë kandidat i Partisë Liberal Demokratike për kryetar të SSUKM-së. Ky informacion u dha nga disa anëtarë të pakënaqur partie kur ai u zgjodh sekretar i përgjithshëm i partisë në korrik 2017. Disa anëtarë të VMRO-DPMNE-së akuzuan se ai nuk ishte anëtar i partisë deri në vitin 2010.

Në gusht të vitit 2022, Mickoski u zotua të largohej përgjithmonë nga politika, nëse bullgarët përfshiheshin në kushtetutën e vendit, një kërkesë e detyrueshme e përfshirë në kuadrin e negociatave me BE-në. Në shtator ai inicioi mbajtjen e një referendumi sipas të cilit do të denoncohej traktati i miqësisë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Sipas themeluesit të VMRO-DPMNE-së, Georgievskit, Mickoski i ngjan një trashëgimtari ideologjik të Lëvizjes çetnike serbe në Maqedoni.

Pasi VMRO-DPMNE fitoi një numër vendesh në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut dhe hyri në një marrëveshje koalicioni me Koalicionin "VLEN" dhe "ZNAM" pas zgjedhjeve parlamentare të Maqedonisë së Veriut të vitit 2024, Mickoskit iu kërkua zyrtarisht nga presidentja Gordana Siljanovska-Davkova që të formonte partinë e ardhshme të qeverisë më 6 qershor. Më 23 qershor 2024, pas një votimi në kuvend, ai u bë Kryeministri i 13-të i vendit.

Mickoski është i martuar me Roza Mickoskën, mësuese e gjuhës maqedonase në gjimnazin "Orce Nikollov" dhe me të ka dy fëmijë.