Hristijan Mickoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hristijan Mickoski (Maqedonisht: Христијан Мицкоски) është një politikan maqedonas dhe udhëheqës i partisë konservatore VMRO-DPMNE që nga dhjetori 2017.[1]

Mickoski u lind më 29 shtator 1977 në Shkup, RSFJ.[2] Ai është presidenti i ELEM-it, ndërmarrja shtetërore e prodhimit të energjisë elektrike. Ai është Doktor i Filozofisë dhe një profesor i asociuar në Fakultetin e Makinerisë në Ss. Universiteti Kiril dhe Metodi i Shkupit.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hristijan Mickoski – lider i ri i VMRO-DPMNE-së 24 dhjetor, 2017. Marrë 3 Janar 2018.
  2. ^ Kush është Hristijan Mickovski? Arkivuar 28 dhjetor 2017 tek Wayback Machine (Biografi e shkurtër) 22 Dhjetor 2017. Marrë 3 Janar 2018.
  3. ^ Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Машински факултет - Скопје.
  4. ^ "Христијан Мицкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)