Nikola Gruevski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikolla Gruevski
Никола Груевски

Gruevski.jpg


Ish-Kryeministër i Republikës së Maqedonisë

Emri: Nikolla
Mbiemri: Gruevski
Vendlindja: Shkup, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (tani Maqedonia e Veriut)
Profesioni: Politikan maqedonas

Nikolla Gruevski (maqedonisht: Никола Груевски i lindur më 31 Gusht 1970Shkup), është politikan maqedonas. Nikolla Gruevski u diplomua në ekonomi në Fakultetin e Ekonomisë në Prilep në 1994 dhe më vonë përfundoi një kurs diplomimi në Institutin e Produkteve të Bursës, Londër. Ai filloi karrierën e tij profesionale në 1995, kur ai u bashkua me Bankën Ballkanike në Shkup. Ai më vonë u bë shefi i departamentit të likuiditetit financiar të këtij institucioni.

Në dhjetor 1999, Gruevski u emërua ministër i financave në qeverinë e VMRO-DPMNE të drejtuar nga Ljubço Xhorxhievski. Arritjet gjatë afërsisht tre vjetëve të tij në detyrë përfshijnë futjen në përdorim në vendin e tij të TVSH-së dhe zbatimin e reformave financiare, duke përfshirë masat që kishin për qëllim luftën e evazionit fiskal.

Gruevski ishte anëtar i ACI – Shoqatës të Tregjeve Financiare dhe FOREX KLUB të Maqedonisë.

Pasi VMRO-DPMNE humbi zgjedhjet parlamentare të shtatorit 2002 ndaj Bashkimit Social Demokrat të Maqedonisë, pasuan muaj grindjesh politike brenda partisë. Gruevski u shfaq si lideri i ri i partisë, duke zëvendësuar Gjorgjievskin në maj 2003.

Mbas gati katër vjet në opozitë, VMRO-DPMNE dhe aleatët e saj të koalicionit Për Një Maqedoni Më Të Mirë dolën të parët në zgjedhjet parlamentare të 5 korrikut 2006, duke fituar 44 kandidatura në parlamentin prej 120 anëtarësh.

Mbas javë konsultimesh, drejtuesi VMRO-DPMNE formoi një koalicion prej katër partish – Partia Demokratike e Shqiptarëve (PDSH), Partia e Re Social Demokrate (NSDP), Partia Socialiste (SP) dhe Partia Liberale (LP).

Sipas Marrëveshjes së Përzhinos të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Gruevski pranoi të japë dorëheqjen dhe u largua nga posti i tij në 18 Janar 2016.

Në maj 2018 ai u dënua me dy vjet burg për akuza korrupsioni. Në nëntor 2018 ai u urdhërua të vuante dënimin e tij por dështoi të bënte check-in me autoritetet dhe në vend të kësaj u largua në Hungari, ku ai kërkoi dhe iu dha azil politik.

Gruevski është akuzuar për promovimin e politikës së diskutueshme të identitetit të quajtur antikizim . Nën udhëheqjen e tij, vendi i cili kishte politikë pro-evropiane dhe pro-NATO-s, ka ndryshuar anën në atë pro-ruse, pro-serbe dhe anti-perëndimore. Gruevski ka kundërshtuar traktatin e Miqësisë të nënshkruar me Bullgarinë në 2017 dhe marrëveshjen e Prespës të nënshkruar me Greqinë në 2018, pavarësisht se të dy shtetet fqinje ishin anëtare të NATO-s dhe BE-së.