Gordana Siljanovska-Davkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gordana Siljanovska-Davkova ( Maqedonisht : Гордана Силјановска-Давкова, 11 maj 1955 në Ohër ) është profesoresh dhe avokate e universitetit maqedonas. Ajo ishte një kandidate për zgjedhjet presidenciale të vitit 2019 të MaqedonisëVeriut. Ajo u mposht nga Stevo Pendarovski .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gordana Siljanovska-Davkova lindi në 11 maj 1955 në Ohër, Jugosllavi. Shkollimin fillor dhe të mesëm e përfundoi në Shkup. Ajo u diplomua në Fakultetin Juridik në Universitetin Cyril and Methodius në Shkup në 1978, ku edhe mori diplomen e masterit. Ajo fitoi gradën e doktoratës në Universitetin e Lubianes.

Ajo u zgjodh Asistent Profesor në Sistemin Politik në Fakultetin Juridik në Shkup (1989), Profesor i Asociuar në Ligjin Kushtetues dhe Sistemin Politik (1994). Ajo u bë një profesore e plotë në 2004. Ajo ishte anëtare e Komisionit Kushtetues të Asamblesë së Republikës së Maqedonisë (1990-1992) dhe Ministre e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë (1992-1994). Eksperte e KB dhe Zëvendës Presidente e Grupit të Pavarur të Vetëqeverisjes Lokale të Këshillit të Evropës. Ajo ka shërbyer gjithashtu si anëtare e Komisionit të Venecias . Ajo është autore e qindra punimeve shkencore mbi ligjin kushtetues dhe sistemin politik. [1]

Në periudhën 2017-2018, si personazh publik, ajo kundërshtoi miratimin e ligjit për shtrirjen e gjuhës shqipe, [2] Traktatin e Miqësisë me Bullgarinë [3] dhe Marrëveshjen e Prespës të nënshkruar me Greqinë. [4]

Në konferencën e VMRO-DPMNE-sëStrugë, ajo u propozua si kandidate për partinë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019 . [5] Pas nominimit të saj, ajo premtoi se nëse fitonte, do të inicionte një referendum të dytë dhe do t'i rikthejë emrin e vjetër vendit. [6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Биографија на проф. д-р Гордана Силјановска-Давкова, официјален веб портал на Arkivuar 17 shkurt 2019 tek Wayback Machine Faculty of Law "Justinian I" (Skopje)
  2. ^ Весник Курир, 25. Јануари 2018.Сиљановска Давкова: Ваквото воведување на Законот за јазиците е ноторно кршење на Деловникот кој што е најважен акт на Собранието. Arkivuar 20 prill 2019 tek Wayback Machine
  3. ^ Татковина 11.02.2019 г. Силјановска, еден од кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ, против договорот со Бугариja.
  4. ^ "За "Преспанскиот Договор" и Пошироко од Проф д-р Гордана Силјановска-Давкова, 11.10.2018 г." Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2019. Marrë më 9 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ ВМРО-ДПМНЕ ќе ја кандидира Силјановска-Давкова на претседателските избори, Nova Makedonija. February 16, 2019
  6. ^ Силјановска ќе игра „втор референдум“ за Договорот од Преспа! 18.02.2019; Deutsche Welle.