Gjorge Ivanov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjorge Ivanov
Ѓорге Иванов
Ǵorge Ivanov 2012-04-27.jpg
Presidenti i 4-të i Republikës së Maqedonisë
12 Maj 200912 Maj 2019
Paraardhësi: Branko Crvenkovski
Pasardhësi: Stevo Pendarovski
Të dhënat personale
Lindi më: 2 Maj 1960
Lindi në: Vallandovë, Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë, (tani Maqedonia e Veriut)
Shkolla e kryer: Universiteti i Shkupit
Bashkëshortja Maja Ivanova
Gjorge Ivanov Ѓорге Иванов

Gjorge Ivanov (maqedonisht: Ѓорге Иванов – i lindur më 2 Maj 1960) është një politikan maqedonas, i cili shërbeu si Presidenti i 4 -të i Maqedonisë së Veriut nga viti 2009 deri në vitin 2019.

Jeta e hershme dhe personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Valandovë, Ivanov mbaroi shkollën fillore dhe të mesme në vendlindjen e tij. Ai jetoi atje deri në moshën 27 vjeçare, pastaj u transferua në Shkup, i cili që nga ajo kohë ka qenë vendbanimi i tij i përhershëm.

Ivanovi është i martuar me Maja Ivanovën. Së bashku ata kanë një djalë të quajtur Ivan.