Jump to content

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut
Претседател на Владата на Република Северна Македонија
(Maqedonisht)
Në detyrë
Talat Xhaferi

që nga 28 janar 2024
EmëruesKuvendi i Maqedonisë së Veriut
Mbajtësi inauguruesNikola Kljusev
Themelimi27 janar 1991; 33 vite më parë (1991-01-27)
Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut
Pagesa1,580 USD
(87,813 denar mujor)[1]
Faqja zyrtareFaqja qeveritare

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut (maqedonisht: Премиер на Македонија), zyrtarisht Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut (maqeodnisht: Претседател на Владата на Република Северна Македонија), është kreu i qeverisëMaqedonisë së Veriut.

Kryeministri është kreu i kabinetit dhe zakonisht është udhëheqësi i një koalicioni politik në parlament.

Kryeministri aktual është Talat Xhaferi, i cili është në detyrë që nga 28 janari 2024.

Lista e kryeministrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika Socialiste e Maqedonisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portreti Emri
(Lindja–Vdekja)
Mandati Partia politika
Ministri për Maqedoninë
1945
Emanuel Čučkov
(1901–1967)
7 mars 1945 1945 KPM
Kryeministri
1945–1953
Lazar Koliševski
(1914–2000)
16 prill 1945 1953 KPM
u riemërua më 1952
SKM
Kryetarët e Këshillit Ekzekutiv
1953–1991
Lazar Koliševski
(1914–2000)
1953 dhjetor 1953 SKM
Ljupčo Arsov
(1910–1986)
dhjetor 1953 1961 SKM
Aleksandar Grličkov
(1923–1989)
1961 1965 SKM
Nikola Minčev
(1915–1997)
1965 1968 SKM
Ksente Bogoev
(1919–2008)
1968 mars 1974 SKM
Blagoj Popov
(1920–1992)
mars 1974 29 prill 1982 SKM
Dragoljub Stavrev
(1932–2003)
29 prill 1982 qershor 1986 SKM
Gligorije Gogovski
(1943–2022)
qershor 1986 27 janar 1991 SKM

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Here is the salary Zoran Zaev receives as Prime Minister of Northern Macedonia" (në anglisht). 19 gusht 2018.