Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë së Veriut është një kushtetutë e kodifikuar që përshkruan sistemin e qeverisjes së Maqedonisë së Veriut dhe të drejtat themelore të njeriut. Ai u miratua në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë në atë kohë më 17 nëntor 1991.[1]

Në vitin 2001 u njoftua se vendi kishte miratuar amendamentet në Kushtetutën e tij që përfshinte 15 amendamente themelore dhe i kishte dhënë të drejta popullatës etnike shqiptare të vendit, si pjesë e Marrëveshjes së Ohrit.[2][3]

Në vitin 2018, qeveria ra dakord për marrëveshjen e Prespës me Greqinë, ku emri kushtetues i vendit do të ndryshohej nga "Republika e Maqedonisë" në "Republika e Maqedonisë së Veriut" në këmbim të garancive se Greqia nuk do të kundërshtonte më Veriun. Integrimi i Maqedonisë në organizatat ndërkombëtare.[4] Pas ratifikimit të marrëveshjes dhe referendumit jodetyrues, Kuvendi i Maqedonisë miratoi një projekt-amendament kushtetues më 3 dhjetor 2018.[5] Më 11 janar 2019, versioni përfundimtar i amendamentit u miratua nga parlamenti dhe u publikua të nesërmen në Gazetën Zyrtare. duke i dhënë fuqi amendamentit.

Detajet e politikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtetuta thekson rëndësinë e barazisë për të gjithë qytetarët. Në nenin 1 thuhet se “Republika e Maqedonisë së Veriut është shtet sovran, i pavarur, demokratik dhe social. Sovraniteti i Republikës së Maqedonisë së Veriut është i pandashëm, i patjetërsueshëm dhe i patransferueshëm”. Shembuj të tjerë artikujsh thonë gjëra të tilla si fakti që Shkupi është kryeqyteti i vendit, dhe se alfabeti cirilik është alfabeti zyrtar i maqedonishtes (sipas nenit 7). Seksionet e tjera të kushtetutës kanë të bëjnë me të drejtat që kanë të bëjnë me liritë dhe të drejtat e qytetarëve, idetë në lidhje me organizimin e qeverisjes dhe sistemet gjyqësore, gjykatën e veçantë kushtetuese të Maqedonisë së Veriut. Ka gjithashtu seksione që detajojnë të drejtat e pushtetit vendor dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. Në total, kushtetuta ka 134 nene; ai gjithashtu ka 32 amendamente që janë vendosur.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Constitution of the Republic of Macedonia (in Macedonian)
  2. ^ BBC NEWS | World | Europe | Macedonia adopts new constitution
  3. ^ Macedonia to alter constitution for Albanians | World news | The Guardian
  4. ^ Kitsantonis, Niki (2018-06-17). "Macedonia and Greece Sign Historic Deal on Name Change". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-10-08.
  5. ^ "Macedonian Lawmakers OK Draft Language For Name-Change Amendment". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 2021-10-08.
  6. ^ "Constitution of Macedonia" (PDF). Marrë më 16 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)