Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut
Собрание на Република Северна Македонија
Lloji
Lloji
Njëdhomësh
Udhëheqës
Kryetar
Talat Xhaferi BDI
që nga 27 prill 2017
Ndërtimi
Vende120
North Macedonia Parliament.svg
Grupet politike
Qeveria (62)
  •   Koalicioni LSDM (49)
  •   BDI (10)
  •   AA (3)

E mbështetur nga (5)

Opozita (53)

Zgjedhjet
Sistemi i votimit
Përfaqësimi proporcional
Metoda e D'Hondt
Zgjedhjet e fundit
11 dhjetor 2016
Vendi i takimit
Dhoma kryesore.
Salla e madhe e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut (maqedonisht: Собрание на Република Северна Македонија) është organi përfaqësues njëdhomësh i qytetarëve të Maqedonisë së Veriut; është legjislatura e vetme e Maqedonisë së Veriut parlamenti. Sipas Kushtetutës, Kuvendi përfaqëson njerëzit dhe ka pushtet legjislativ. Ajo mund të ketë midis 120 dhe 140 deputetë (aktualisht 120), të zgjedhur nga përfaqësimi proporcional nga 6 zona zgjedhore, secili me 20 deputetë dhe 3 ulëse të rezervuara për të zgjedhurit nga shtetasit e Maqedonisë së Veriut në diasporë, të cilat jepen vetëm nëse pjesëmarrja e votuesve është e mjaftueshme. Organizimi dhe funksionimi i tij rregullohen me Kushtetutën dhe Rregulloren e Punës. Selia e Kuvendit është në Shkup, kryeqyteti i vendit.

Rezultati zgjedhor në vitin 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Vota % Vende +/–
Koalicioni VMRO-DPMNE 454,577 39.39 51 −10
Koalicioni i Lidhjes socialdemokrate të Maqedonisë 436,981 37.87 49 +15
Bashkimi Demokratik për Integrim 86,796 7.52 10 −9
Lëvizja Besa 57,868 5.01 5 New
Koalicioni "Aleanca për shqiptarët" 35,121 3.04 3 New
Partia Demokratike Shqiptare 30,964 2.68 2 −5
Koalicioni "VMRO për Maqedoninë" 24,524 2.13 0 New
E Majta 12,120 1.05 0 New
Koalicioni "CCJ–Blloku i Tretë" 10,028 0.87 0 New
Partia Liberale 3,840 0.33 0 0
Partia për Prosperitet Demokratik 1,143 0.10 0 0
Vota e pavlefshme / të zbrazëta 37,870
Gjithësej 1,191,832 100 120 −3
Votuesit e regjistruar / pjesëmarrja 1,784,416 66.79
Burimi: SEC

Kryetarët e Kuvendit (1991–prezent)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesës së parlamentit në Shkup
Partitë

  LPM (1)   LSDM (3)   DA (1)   LDP   OBRM-PDUKM (2)   BDI (1)

Statusi
  Kryetari në detyrë
Emri

(Birth–Death)

Portret Mandati Partia politike
1 Stojan Andov

(1935–)

No image.png 8 January 1991 6 March 1996 Partia Liberale e Maqedonisë
2 Tito Petkovski

(1945–)

No image.png 6 March 1996 19 November 1998 Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë
3 Savo Klimovski

(1947–)

No image.png 19 November 1998 30 November 2000 Alternativa Demokratike
(1) Stojan Andov

(1935–)

No image.png 30 November 2000 4 October 2002 Partia Liberale e Maqedonisë
4 Nikola Popovski

(1962–)

No image.png 4 October 2002 8 November 2003 Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë
Liljana Popovska

(1956–)

No image.png 8 November 2003 18 November 2003 Partia Liberale Demokratike
5 Ljupčo Jordanovski

(1953–2010)

No image.png 18 November 2003 2 August 2006 Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë
6 Ljubiša Georgievski

(1937–)

No image.png 2 August 2006 21 June 2008 VMRO-DPMNE
7 Trajko Veljanovski

(1962–)

Trajko Veljanovski 2015.jpg 21 June 2008 27 April 2017 VMRO-DPMNE
8 Talat Xhaferi

(1962–)

Macedonian Minister of Defense Talat Xhaferi, left, tours a field hospital run by soldiers from Montenegro, Macedonia and Albania during a distinguished visitor day in Pepeliste, Macedonia, June 6, 2013 130606-A-BS718-005 (cropped).jpg 27 April 2017 Në detyrë Bashkimi Demokratik për Integrim

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 45°59′34″N 21°25′58″E / 45.99278°N 21.43278°E / 45.99278; 21.43278