Jump to content

Blerim Xhemaili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blerim Xhemaili
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBlerim Džemaili[1]
Datëlindja (1986-04-12) 12 prill 1986 (38 vjeç)
VendlindjaTetovë, Maqedoni
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Napoli
Numri20
Karriera me të rinjtë
1995–1996Oerlikon Zürich
1996–2000FC Unterstrass
2000–2001YF Juventus
2001–2003FC Zürich
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2007Zürich111(9)
2007–2009Bolton Wanderers0(0)
2008–2009Torino (huazim)23(0)
2009–2010Torino7(0)
2009–2010Parma (loan)19(1)
2010–2011Parma30(1)
2011–2014Napoli86(16)
2014–2016Galatasaray11(0)
2015–2016Genoa (huazim)27(3)
2016–2020Bologna88(11)
2017Montreal Impact (huazim)22(7)
2020Shenzhen0(0)
2020–Zürich24(1)
Karriera ndërkombëtare
2004–2008Zvicra U2116(4)
2006–2018Zvicra69(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 04:02, 30 dhjetor 2021 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 16:04, 3 korrik 2018

Blerim Xhemaili (lindur me 12 Prill 1986) është një futbollist profesionist zviceran i cili luan si mesfushor me klubin zviceran Zürich.

Ai e filloi karrierën te Zürich në vitin 2003, duke fituar kampionatin zviceran dy herë. Ai më pas do t'i shpenzonte vitet e ardhshme të karrierës në Itali duke luajtur me disa klube në elitë, duke përfshirë Torinon, Parmën, Napolin, Genoan dhe Bolonjën. Ai luajti 280 ndeshje në Serie A.

Xhemaili debutoi me kombëtaren zvicerane në mars 2006 dhe luajti gjithsej 69 ndeshje, duke shënuar 10 gola. Ai ishte pjesë e Zvicrës në edicionet 2006, 2014 dhe 2018FIFA Kupës së Botës si dhe në edicionin 2016UEFA Kampionatit Evropian.

  1. ^ "FIFA World Cup Russia 2018 List of Players" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018 Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. fq. 30. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 gusht 2018.