Brodeci (Tetovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brodec
Fshat
noform
Vendndodhja
Brodec is located in Maqedonia e Veriut
Brodec
Brodec
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Tetovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Poshtëm
Lartësia 953 m (m.n.d.)
Kodi Postal 22011
Prefiksi 00389 44
Koordinatat 42° 03′ 29″ Veri

20° 53′ 31″ Lindje

Popullsia 1,136 banorë (2002)

Brodec (Maqedonisht: Бродец) është një fshat në komunën e Tetovës, Maqedonia e Veriut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Brodec gjendet në malësi të Tetovës, më një lartësi mbidetare prej 1000-1200 metra. Ka tok mesatarisht pjellore, rrafshnalta të skajshme, me bjeshkë të larta, në fshatin Brodec bën pjesë edhe bjeshka Kobilica e cila ka një lartësi mbidetare mbi 1650 metër.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka popullsi etnikisht shqiptarë, flasin gjuhën shqipe, dhe kanë përkatësin fetare myslimane.

Popullata e fshatit Brodec sillet rreth 1200 banorë, dhe ka përafërsisht 200 shtëpi.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit në këtë fshat më shumë meren me bukësi, blegtori, ndërsa pjesa e dendur e njerëzve janë në mërgim.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi para shekullit te kaluar ishte në një nivel shumë të ulët, sepse shkolla e parë fillore u hap menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, ku arsimi ishte vetëm 4 vjeçar, ndërsa shkolla tetëvjeçare u hap në vitin 1980.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas disa te dhënave jo te verifikuara emri i fshatit do te thotë: "anije qe ec".