Radusha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radushë
Радуша
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Shkup
Komuna Saraj
Prefiksi 022034-

Radushë, (maqedonisht: Радуша/Raduša) ёshtё fshat nё komunën e Sarajit, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radusha ndodhet ne pjesën veriperëndimore te R. se Maqedonisë rreth 1 km afër kufirit te R. se Kosovës, ne mes te ngushticës se Dervenit ne luginën e Lumit Vardar. Ndodhet ne afërsi prej 26 km nga qendra e metropolës Shkupi. Fshati ka rreth 500 shtëpi. Ne te cilin jetojnë popullsi te përkatësisë etnike shqiptare, ku 100 % mysliman. Fshati afër ka fshatrat Dvorce nga perëndimi dhe Rashce nga lindja, poashtu afër ka dy qytetet me te mëdha te R. se Maqedonisë Shkupin dhe Tetovën.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomija e fshatit deri ne vitet e nëntëdhjeta mvareshte nga xeherorja e fshatit, gjate viteve te fundit koncentrimi me i madh i fshatareve është ne perëndim, konkretisht ne Berlin te Gjermanisë ku rreth 90 % te ekonomisë se fshatit mvaret nga gurbeti.


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Radushë me histori te lashte dhe produktive i njohur mbar Evropës gjate viteve te 1900-1990, me xeheroren e prodhimit te kromit. Poasht me humanitet gjate viteve 1992-1999 duke pranuar një numër te madh te refugjateve gjatë luftës se Bosnje dhe Hercegovinës dhe gjate luftës se Kosovës.

Me trimëri gjate vitit 2001 si një nder fshatrat me te përmendur gjate konfliktit te vitit 2001 ku u njoh si beteja ma e suksesshme e brigadës 115 mbi fshatin Radushe gjate gjithë historisë UCk-se.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nder fshatrat me te arsimuar te rrethine se Shkupi me shkolle fillore qe nga viti 1949 dhe suksese te mëdha ne shume lemij posaçërisht ne politike, diplomaci.