Bukoviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bukoviq
Буковиќ
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Shkup
Komuna Saraj
Kryetari i Komunës Blerim Bexheti
Partia udhëheqëse BDI
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Bukoviçali
Krahina etnografike/gjeografike Dërven
Lartësia 340-400 m (m.n.d.)
Kodi Postal PT 1063
Targa SK
Popullsia 1723 banorë (2002)

Bukoviq, (maqedonisht: Буковиќ/Buković) ёshtё fshat nё komunën e Sarajit, Maqedoni. Neper rrugen kryesore te fshatit ngjitesh ne fshatin malor Raoviç,Neper fshat kalon lumi i thate (Suvodolica) në lindje ka Malin Osoj. Ne veri-perendim Malin Lubin.

Gjeografia dhe vendndodhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Bukoviqi shtrihet në pjesën veriore të Republikës së Maqedonisë. Fshati është 20 km në perëndim nga qyteti më i afërt, Shkupi,.

Lartësia është rreth 360 metra.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fund të shekullit të 19-të, Bukoviç ishte një fshat si pjesë e Shkupit Kaza të Perandorisë Osmane. Sipas publikuesit bullgar Vasil K'nçov, në vitin 1900 fshati kishte 180 banorë Musliman Shqiptarë.

Pas Luftës së Dytë Ballkanike në vitin 1913, fshati ra nën sundimin e Serbisë . Ra nën pushtimin Bullgar në vitin 1915 deri në vitin 1918 dhe pas Luftës së Parë Botërore Bukoviqi ra nën pushtimin e Mbretërisë Jugosllave.

Që nga viti 1991, pas Shkëputjes e Jugosllavisë, Bukoviqi është nën pushtimin Maqedonas.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati Bukoviq kishte gjithsej 1723 banorë. Grupet etnike në fshat përfshijnë:

  • Të tjerët 1