Paniçari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paniçari
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Saraj
Kryetari i Komunës Blerim Bexheti
Partia udhëheqëse BDI
Të dhëna dhe statistika
Vendasit paniçaras
Krahina etnografike-
gjeografike
Dërven
Lartësia 520 m m (m.n.d.)
Targa Sk
Popullsia 261 banorë (2002)

Paniçar, (maqedonisht: Паничари/Paničari) ёshtё fshat nё komunën e Sarajit, Maqedoni.

Është fshat malor ne thellesi te malit te thatë ne lartesi mbidetare reth 520 metra.

Popullsia ne vitin 2002 ka qene 260 te gjithë shqiptar musliman,kjo popullsi shkon duke u zvogluar sepse njerezit migrojn ne vendet perendimore ose ne qytet.