Kopanica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kopanicë
Копаница
Fshat
Vendndodhja
Kopanicë is located in Maqedonia e Veriut
Kopanicë
Kopanicë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Saraj
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Dërvend
Lartësia 534 m (m.n.d.)
Koordinatat 21° 14′ 16″ Veri

42° 00′ 26″ Lindje

Popullsia 1.714 banorë (2002)

Kopanicë, (maqedonisht: Копаница/Kopanica) ёshtё fshat nё komunën e Sarajit, Maqedoni. Fshat shtrihet në veriperëndim të krahinёs Dërvendit rreth 19 km larg Shkupit. Gjendet rrëze Malit Lubin.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kopanice gjendet ne Komunen e Sarajit,Krahina e Dervendit ne lartesi 530 metra ne Malin Ljubin mirepo tani po zgjerohet edhe ne Fushen e fshatit Rreze Malit Zheden, Ky fshat ne veri,verilindje kufizohet me fsh.Rashce ,ne Lindje me fsh. Lubin ne Juglindje Me malin Ljubin,ne Jugperendim me Fsh. Bojane dhe Perendim dhe veri perendim me Malin Zheden. Perball ka Malin Zheden me lartesi 1260 Metra mbi nivelin e detit Mbrapa ka majen e Ljubinit me 700 m.l.mb.[nevojitet citimi]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]