Jump to content

Emirica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Emiricë)
Emirica
Емирица
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej18
TargatKU

Emirica - një fshat në Komunën e Kratovës, në afërsi të qytetit të Kratovës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emirica është një fshat tipik malor në Osogovë, i vendosur në një lartësi prej 1,122 m, në lindje të qytetit të Kratovës. Në jug ka vendpushimi dimëror Ponikva.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, në fshat ka pasur 18 banorë, nga të cilët 17 maqedonas dhe 1 mbeten.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin XIX Emirica ishte një fshat në Kaza Kratovë. Sipas statistikave të Vasil Kërçov ("Etnologjia dhe Statistikat e Maqedonisë") që nga viti 1900 Emirica ka 100 banorë, të gjithë maqedonasit janë të krishterë.

Në fillim të shekullit të 20-të fshati ishte komandanti suprem i Ekzarkatit bullgar. Sipas të dhënave të sekretarit ekzarkist Dimitar Mishev (La Macédoine et sa Population Chrétienne) në vitin 1905 Emiritza kishte 80 banorë, të gjithë maqedonasit.


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]