Emirica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Emirica - një fshat në Komunën e Kratovës, në afërsi të qytetit të Kratovës.

Emirica
Fshat
Vendndodhja
Emirica is located in Maqedonia e Veriut
Emirica
Emirica
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Kratovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1.122 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Prefiksi (+389) 031
Targa KU
Koordinatat 42° 04′ 58″ Veri

22° 18′ 45″ Lindje

Popullsia 18 banorë (2002)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emirica është një fshat tipik malor në Osogovë, i vendosur në një lartësi prej 1,122 m, në lindje të qytetit të Kratovës. Në jug ka vendpushimi dimëror Ponikva.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, në fshat ka pasur 18 banorë, nga të cilët 17 maqedonas dhe 1 mbeten.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin XIX Emirica ishte një fshat në Kratovë Caza. Sipas statistikave të Vasil Kërçov ("Etnologjia dhe Statistikat e Maqedonisë") që nga viti 1900 Emirica ka 100 banorë, të gjithë maqedonasit janë të krishterë.

Në fillim të shekullit të 20-të fshati ishte komandanti suprem i Ekzarkatit bullgar. Sipas të dhënave të sekretarit ekzarkist Dimitar Mishev (La Macédoine et sa Population Chrétienne) në vitin 1905 Emiritza kishte 80 banorë, të gjithë maqedonasit


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]