Jump to content

Tepolloviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tepolloviq)
Tepolloviqi
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej32
TargatKU

Tepolloviq (Maqedonisht: Тополовиќ) është një vendbanim në Maqedoninë e Veriut, në pjesën veriore të vendit. Tepolloviq është në komunën e Kratovës.

Tepolloviq ndodhet në pjesën veriore të Maqedonisë së Veriut Veriore. Nga qyteti më i afërt, Kumanovë, fshati është 55 kilometra në lindje.

Fshati Topoloviq ndodhet në rajonin historik të Kratovës. Zgjidhja ndodhet në kodrat në jug të lumit Kriva, në rreth 600 metra mbi nivelin e detit.

Klima e mishit është mesatarisht kontinentale.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati Tepolloviq kishte 32 banorë, të gjithë maqedonas.

Për shkak të kushteve të këqija të jetesës, numri i njerëzve në fshat është vazhdimisht në rënie dhe banorët e saj po lëvizin.

Vetëqeverisjes dhe politikës

Fshati ndodhet në Komunën e Kratovës, e cila ishte një nga pak komunat në Maqedoninë e Veriut, e cila nuk ishte ndryshuar aspak në aspektin e kufijve të saj me ndarjen e re territoriale të Maqedonisë së Veriut në viti 2004.

Në periudhën nga viti 1965 deri 1996, fshati ishte vendosur në komunën e madhe të Kratovës. Fshati i përkiste komunës së Kratovës dhe në periudhën nga 1955 deri 1965 viti.

Në periudhën nga 1952 deri 1955 viti, fshati ishte brenda komunës së asaj kohe të Shopsko Rudare, në të cilën ndodheshin fshatrat Vakëf, Ketenovë, Konjuh, Sekulicë, Tatar, Tepolloviq dhe Shopsko Rudar. Në periudhën nga 1950 deri 1952 viti, fshati ishte vendosur brenda Bashkisë së Turrës, në të cilën ndodheshin fshatrat Zhivalevë, Turalevo, Tepolloviq dhe Filipoc.Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]