Jump to content

Rejkjavik

Coordinates: 64°08′48″N 21°56′24″W / 64.14667°N 21.94000°W / 64.14667; -21.94000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reykjavík
Reykjavik nga katedralja. Rruga Skólavörðustígur.
Reykjavik nga katedralja. Rruga Skólavörðustígur.
Stema Reykjavík
Vendodhja e Reykjavík
Vendodhja e Reykjavík
Rejkjavik is located in Earth
Rejkjavik (Earth)
Koordinatat: 64°08′48″N 21°56′24″W / 64.14667°N 21.94000°W / 64.14667; -21.94000
ShtetiIslanda Islanda
RajoniRajoni i Kryeqytetit
Zona zgjedhoreZona Veriore
Zona Jugore
Themelimi874
E drejta e marketit18 gusht 1786[1]
Qeveria
 • KryetariDagur B. Eggertsson (Aleanca Socialdemokrate)
Sipërfaqja
 • Gjithsej273 km2 (105 sq mi)
Popullsia
 (2020)[3]
 • Gjithsej131.136
 • Dendësia480/km2 (1.200/sq mi)
Kodi postar
101–155
Numri komunal0000
KëshilliKëshilli i Qytetit të Rejkjavik
Faqja zyrtarereykjavik.is

Reykjavík është kryeqyteti i Islandës si dhe më veriori i botës (lat: 64° 08' N, jo shume larg rrethit polar arktik në 66° 33' N). Emri i tij në gjuhën islandeze do të thotë "gji(shih gji deti) që tymos", dhe që me siguri vjen nga burimet e shumta të nxehta dhe i bashkangjitet si një keqkuptim i kolonizatorit të parë Ingólfur Arnarson.

Me më shumë se 117 mijë banorë është qyteti më i madh islandez ku banojnë 37% e të gjithë popullsisë së Islandës. Ndodhet në Oqeanin Atlantik dhe në veçanti në gjirin Faxaflói.

Në të ndodhen fakultetet universitare më të mëdha të vendit, shkollat e mesme, teatrot, muzetë, institucione kluturore dhe gjithashtu një port.

Në qendër të qytetit ndodhet dhe një liqen vogël, i quajtur Tjörnin.

Një pikturë nga Johan Peter Raadsig e Ingólfur që urdhëron të ngrihen shtyllat e tij të larta
Reykjavík në vitet 1860

Vendbanimi i parë i përhershëm në Islandë nga skandinavët besohet të jetë krijuar në Reykjavík (nordishtja e vjetër: [ˈrœykjɑˌwiːk]) nga Ingólfr Arnarson rreth vitit 870 e.r.; kjo përshkruhet në Landnámabók, ose Libri i Vendbanimit. Thuhet se Ingólfur ka vendosur vendndodhjen e vendbanimit të tij duke përdorur një metodë tradicionale norvegjeze: ai hodhi shtyllat e tij të ndenjëseve të larta (Öndvegissúlur) në oqean kur pa vijën bregdetare, më pas u vendos aty ku shtyllat dolën në breg. Kjo histori konsiderohet gjerësisht si një legjendë; duket se ai u vendos pranë burimeve të nxehta për t'u ngrohur në dimër dhe nuk do ta kishte vendosur rastësisht vendndodhjen. Për më tepër, duket e pamundur që shtyllat të kenë lëvizur në atë vend nga ku thuhet se janë hedhur nga varka. Megjithatë, kjo është ajo që thotë Landnamabok, dhe thotë për më tepër se shtyllat e Ingólfur ende gjenden në një shtëpi në qytet.

Zona e Rejkjavik ishte tokë bujqësore deri në shekullin e 18-të. Në vitin 1752, Mbreti Frederik V i Danimarkës dhuroi pasurinë e Reykjavík Korporatës Innréttingar; Emri vjen nga fjala në gjuhën daneze indretninger, që do të thotë institucion. Udhëheqësi i kësaj lëvizjeje ishte Skúli Magnússon. Në vitet 1750, u ndërtuan disa shtëpi për të strehuar industrinë e leshit, e cila ishte punëdhënësi më i rëndësishëm i Rejkjavik për disa dekada dhe arsyeja origjinale e ekzistencës së saj. Industri të tjera u ndërmorën nga Innréttingar, të tilla si peshkimi, miniera e sulfurit, bujqësia dhe ndërtimi i anijeve.[4]

Kurora daneze hoqi tregtimin monopol në vitin 1786 dhe u dha gjashtë komuniteteve në mbarë vendin një kartë ekskluzive tregtare. Reykjavík ishte një prej tyre dhe i vetmi që e mbajti statutin përgjithmonë. Kështu, viti 1786 konsiderohet si data e themelimit të qytetit. Të drejtat tregtare ishin të kufizuara për subjektet e Kurorës Daneze dhe tregtarët danezë vazhduan të dominonin tregtinë në Islandë. Gjatë dekadave në vijim, biznesi i tyre në Islandë u zgjerua. Pas vitit 1880, tregtia e lirë u zgjerua në të gjitha kombësitë dhe ndikimi i tregtarëve islandezë filloi të rritet.

Reykjavík ndodhet në jugperëndim të Islandës. Vija bregdetare e zonës Reykjavík karakterizohet nga gadishuj, limane, ngushtica dhe ishuj.

Gjatë epokës së akullnajave (deri në 10,000 vjet më parë) një akullnajë e madhe mbuloi pjesë të zonës së qytetit, duke arritur deri në Álftanes. Pjesë të tjera të zonës së qytetit u mbuluan nga uji i detit. Në periudhat e ngrohta dhe në fund të Epokës së Akullnajave, disa kodra si Öskjuhlíð ishin ishuj. Niveli i mëparshëm i detit tregohet nga sedimentet (me molusqe) që arrijnë (në Öskjuhlíð, për shembull) deri në 43 m mbi nivelin aktual të detit. Kodrat e Öskjuhlíð dhe Skólavörðuholt duket se janë mbetjet e ish-vullkaneve mburojë që ishin aktive gjatë periudhave të ngrohta të Epokës së Akullit. Pas epokës së akullnajave, toka u ngrit ndërsa ngarkesa e rëndë e akullnajave u largua dhe filloi të dukej si sot.

Zona e kryeqytetit vazhdoi të formësohej nga tërmetet dhe shpërthimet vullkanike, si ai i 4500 viteve më parë në vargmalin Bláfjöll, kur llava që zbriste nga lugina Elliðaá arriti në det në gjirin e Elliðavogur.

Lumi më i madh që kalon nëpër Reykjavík është lumi Elliðaá, i cili është i palundrueshëm. Ajo ofron peshkimin e salmonit brenda kufijve të qytetit.[5] Mali Esjan, me lartësi 914 m, është mali më i lartë në afërsi të Rejkjavik.

Qyteti i Reykjavík ndodhet kryesisht në gadishullin Seltjarnarnes, por periferitë shtrihen shumë në jug dhe në lindje. Reykjavík është një qytet i përhapur: pjesa më e madhe e zonës së tij urbane përbëhet nga periferi me densitet të ulët dhe shtëpitë zakonisht janë të vendosura gjerësisht. Lagjet e jashtme të banimit janë gjithashtu të ndara gjerësisht nga njëra-tjetra; mes tyre janë arteriet kryesore të trafikut dhe shumë hapësirë ​​boshe. Gjerësia gjeografike e qytetit është 64°08 'N, duke e bërë atë kryeqytetin më verior në botë të një shteti sovran (Nuuk, kryeqyteti i Grenlandës, është pak më në veri në 64°10' (rreth 80 km), por Grenlanda është një vend përbërës, jo shtet i pavarur).

Administrata e qytetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i Qytetit të Reykjavík qeveris qytetin e Reykjavík.[6] Këshilli ka 23 anëtarë të cilët zgjidhen me metodën e listës së hapur për mandate katërvjeçare.

Këshilli zgjedh anëtarët e bordeve dhe secili bord kontrollon një fushë të ndryshme nën autoritetin e këshillit të qytetit. Bordi më i rëndësishëm është Bordi i Qytetit që ka të drejtat ekzekutive së bashku me Kryetarin e Bashkisë. Kryetari i Bashkisë është zyrtari i lartë publik dhe gjithashtu drejtor i operacioneve të qytetit. Zyrtarë të tjerë publikë kontrollojnë institucionet e qytetit nën autoritetin e kryetarit të bashkisë. Pra, administrata përbëhet nga dy pjesë të ndryshme:

  • Fuqia politike e Këshillit Bashkiak zbret në borde të tjera
  • Zyrtarët publikë nën autoritetin e kryetarit të bashkisë, të cilët administrojnë dhe menaxhojnë zbatimin e politikës.

Kryetari emërohet nga këshilli i qytetit; zakonisht zgjidhet një nga anëtarët e këshillit, por ata mund të emërojnë edhe një kryetar komune që nuk është anëtar i këshillit.

Posti u krijua në vitin 1907 dhe u shpall në vitin 1908. U morën dy aplikime, nga Páll Einarsson, sherif dhe kryebashkiak i qytetit të Hafnarfjörður dhe nga Knud Zimsen, këshilltar i qytetit në Reykjavík. Páll u emërua më 7 maj dhe ishte kryetar bashkie për gjashtë vjet. Në atë kohë kryetari i bashkisë merrte një pagë prej 4500 ISK në vit dhe 1500 ISK për shpenzimet e zyrës. Kryetari aktual është Dagur B. Eggertsson.[7]

  1. ^ "Vísindavefurinn: Af hverju varð Reykjavík höfuðstaður Íslands?". Vísindavefurinn (në islandisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2015. Marrë më 1 gusht 2015.
  2. ^ "Vísindavefurinn: Hvað er Reykjavík margir metrar?". Vísindavefurinn (në islandisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 1 gusht 2015.
  3. ^ "Mannfjöldi eftir sveitarfélögum, kyni, ríkisfangi og ársfjórðungum 2010–2016". Hagstofa Íslands (në islandisht). Hagstofa Íslands. Marrë më 30 mars 2017.
  4. ^ Hvaðan kemur nafnið "Innréttingarnar" á fyrirtækinu sem starfaði hér á á 18. öld? Arkivuar 10 shtator 2016 tek Wayback Machine. Vísindavefur. (në islandisht)
  5. ^ "Fishing in Reykjavik". Frommer's (në anglisht). Marrë më 23 qershor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "1998 nr. 45 3. júní/ Sveitarstjórnarlög" (në islandisht). Althingi.is. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2009. Marrë më 8 korrik 2009.
  7. ^ Jón Glarr is no longer mayor of Reykjavík Arkivuar 23 mars 2016 tek Wayback Machine. Reykjavík Grapevine.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]