Maracay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maracay
Qytet
Pamja e qytetit natën
Pamja e qytetit natën
Nofkat: 
Ciudad Jardín
(Shqip: Qyteti i kopshteve)
Popullsia
 • Gjithsej792.281
{{{postal_code_type}}}
2101-2104
Faqja zyrtareUebfaqja Zyrtare

Maracay është qytet në veri të qendrës në Venezuelës, afër bregdetit Karaibeve dhe është kryeqyteti i shtetit Aragua. Sipas vitit 2015, qyteti ka pasur 792,281 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua më 5 mars 1701 nga ipeshkivi Diego de Baños y Sotomayor në luginën Tocopio dhe Tapatapa në Venezuelën veriore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]