Santiago de Cuba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Santiago e Kubës
Santiago de Cuba
stema_figura
Pamje nga Santiago de Cuba

Administrimi
Shteti Kuba Kuba
Nënndarja 1 Santiago de Cuba
Statistika dhe Territori
Koordinatat 20°01′11″V 75°48′50″P / 20.019833°V 75.813917°P / 20.019833; -75.813917 (Santiago e Kubës)Koordinatat: 20°01′11″V 75°48′50″P / 20.019833°V 75.813917°P / 20.019833; -75.813917 (Santiago e Kubës)
Lartësia 82 m (m.n.d)
Sipërfaqja 1.023,8 km2
Popullsia 493.700 banorë 2009 [1]
Dendësia 482,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi santiaguero/a
Themelimi 1515
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi +53 22
Vendndodhja
Santiago e Kubës is located in Kuba
Santiago e Kubës
Santiago e Kubës
www.santiago.cu
(spanjisht )

Santiago de Cuba (Santiago e Kubës) është qyteti i dytë më i madh në Kubë dhe kryeqyteti i provincës Santiago de Cuba. Qyteti ka 492.891 banorë (censusi 2010).[2]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Santiago u themelua më 25 korrik 1515 nga Diego Velázquez de Cuéllar. Nga 1523 deri më 1556 ka qenë kryeqyteti i Kubës dhe baza kryesore e Armadës spanjolle në Karaibe. Aty pranë është edhe porti mbërrites për anijet e skllevërve nga Afrika Perëndimore. Ende sot këtu pjesa më e madhe e popullsisë është me prejardhje afrikane.

Për të mbrojtur qytetin nga bregdeti në vitin 1637 rreth 10 km në jug-perëndim të qytetit u ndërtua kështjella San Pedro de la Roca. Kjo kështjellë njihet kryesisht me emrin Castillo del Morro dhe u njoh nga UNESCO si pjesë përbërëse e Trashëgimisë kulturore botërore.

Qytetet motra[redakto | përpunoni burim]

Parku natyror (Parque) Baconao[redakto | përpunoni burim]

Parku natyror u pranua me 1987 nga UNESCO në listne e rezervateve të biohemisferës.

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Santiago de Cuba – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Censimento 2009
  2. ^ http://web.archive.org/web/20070927111826/http://www.atenas.inf.cu/todo/Estadisticas/TABLA+No_3balance.htm