Medellín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Medellín
Qytet
Njohur si Qyteti i Malit, Qyteti i Luleve
noform
Sheshi Cisneros
Stema_figura
Emblema
Flag of Medellín.svg
Flamuri
Vendndodhja
Medellín is located in Kolumbia
Medellín
Medellín

Koordinatat: 6°13′51″V 75°35′26″P / 6.23083°V 75.59056°P / 6.23083; -75.59056

Administrimi
Shteti Flamuri Kolumbia
Rajoni Valle de Aburrá
Kryetari i Bashkisë Federico Gutiérrez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,115 km2
Lartësia 1,495 m (m.n.d.)
Popullsia 2,464,322 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 nëntor 1616
Zona Kohore UTC-5
Kodi Postal 05001000
Prefiksi (+57) 4
Koordinatat 6° 13′ 51″ Veri

75° 35′ 26″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.medellin.gov.co

Medellín është qyteti i dytë më i madh në Kolumbi. Ndodhet në rajonin qendror të Andit në Amerikën Jugore. Sipas regjistrimit të popullësisë më 2016, qyteti ka pasur 2,464,322 banorë. Gjatë shekullit të 19-të, Medellín ishte një qendër dinamike tregtare, së pari eksportonte ari, pastaj prodhonte dhe eksportonte kafe. Medellín ka 16 distrikte, 5 komuna dhe 271 lagje.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri "Medellín" vjen nga emri i Medellín, Spanjë, fshat i cili ndodhet në qytetin Badajoz. Në këtë fshat është lindur guvernatori i Spanjes të Re Hernán Cortés.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima në Medellín është e nxehtë. Klima në Medellín nuk është aq e nxehtë si qytetet e tjera që ndodhen afër ekuatorit. Gjatë vitit, klima mesatare e qytetit është 22 °C. Sidoqoftë, qyteti ndodhet afër një lugine e cila temperatura mund të jetë më e ftohtë.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medellín ka mbi 30 universitete. Universitetet më të rëndësishme janë:

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Town Twinning Agreements". Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Marrë më 2014-10-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister cities". Online directory: the Americas (the member directory for sister cities in the Americas. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2008. Marrë më prill 2, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Hermandad entre ciudades". La Nación. 14 mars 2004. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)