Guadalajara, Castile-La Mancha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guadalajara, Castile-La Mancha
Komunë
Stema_figuraBandera de Guadalajara.svg
Vendndodhja
Guadalajara, Castile-La Mancha is located in Spanjë
Guadalajara, Castile-La Mancha
Guadalajara, Castile-La Mancha

Koordinatat: 40°37′59″V 3°10′0″P / 40.63306°V 3.16667°P / 40.63306; -3.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Guadalajara
Qarku La Alcarria
Kryetari i Bashkisë Antonio Román Jasanada
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 235.51 km2
Lartësia 708 m (m.n.d.)
Popullsia 84,803 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 8th century; possible prior Iberian origin
Vendasit Guadalajareño/a, arriacense, caracense and alcarreño/a (common throughout the region of La Alcarria)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 19001–5
Prefiksi 949
Koordinatat 40° 37′ 59″ Veri

3° 10′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.guadalajara.es

Guadalajara, Castile-La Mancha është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun La Alcarria, të provincës Guadalajara, në Castile-La Mancha. Guadalajara, Castile-La Mancha ka 84,803 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 235.51 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]