Kastil-La Mança

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Castile-La Mancha)
Jump to navigation Jump to search
Castilla-La Mancha
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Castilla-La Mancha
Flag of Castile-La Mancha.svg
Flamuri i Castilla-La Mancha
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti
Kryetari i komunës María Dolores de Cospedal
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 79463 km2
Popullsia 2,121,888 banorë (2012)
Të dhëna të tjera
Vendasit Manchego or Castellano-manchego/a
Kodi Postal CM
Prefiksi +34 98-
Faqja Zyrtare www.jccm.es

Castilla-La Mancha është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i vjetër Toledo u shpall një Vend i Trashëgimisë Botërore për trashëgiminë e saj të gjerë kulturore dhe monumentale. Toledo është kryeqyteti i Castilla–La Mancha

Castilla-La Mancha është ndarë në 5 provinca të emërtuara sipas qyteteve kryesore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Castilla-La Mancha – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale