Mandalay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mandalay
Qytet
noform
Rruga afër stacionit të trenit
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Mandalay is located in Birmania
Mandalay
Mandalay

Koordinatat: 21°58′30″V 96°5′0″L / 21.97500°V 96.08333°L / 21.97500; 96.08333

Administrimi
Shteti Flamuri Birmania
Rajoni Rajoni Mandalay
Distrikti Distrikti Mandalay
Kryetari i Bashkisë Ye Lwin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.84 km2
Lartësia 22 m (m.n.d.)
Popullsia 1,726,889 banorë
 •  urbane 1,319,452 banorë
Dendësia 11,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore MMT (UTC+6:30)
Prefiksi 02
Targa MDY
Koordinatat 21° 58′ 30″ Veri

96° 5′ 0″ Lindje

Mandalay është qyteti i dytë më i madh i Birmanisë. Ndodhet 716 km në veri të Yangon në gjirin lindor të lumit Irrawaddy.

Mandalay është qendra ekonomike e Birmanisë së Epërme dhe konsiderohet si qendra kulturore e Birmanisë.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si shumica e kryeqytete të mëparshëm dhe të tanishëm të Birmanisë. Mandalay u themelua me dëshirën e udhëheqësit të ditës. Më 13 shkurt 1857, mbreti Mindon Min themeloi kryeqytetin e ri mbretëror, me sa duket për të përmbushur një profeci mbi themelimin e një metropoli budiste në atë vend të saktë me rastin e përvjetorit të 2,400 të budizmit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandalay ndodhet në zonën e thatë të Birmanisë, 80 metra mbi nivelin e detit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandalay ka klimë tropikale të thatë dhe të lagësht. Temperaturat mesatare në muajin janar, muaji më i butë, rrijnë rreth 21 °C, ndërsa muaji më i nxehtë, prill, mesatarisht 31 °C. Mandalay është shumë e nxehtë në muajt prill dhe maj, me temperatura mesatare të larta që tejkalojnë lehtësisht 35 °C. Nuk është e pazakontë që temperaturat e larta të kalojnë 40 °C gjatë këtyre dy muajve në qytet. Mandalay gjithashtu përmban sezone të lagështa dhe të thata me gjatësi pothuajse të barabartë, me sezonin e lagësht që kalon nga maji deri në tetor dhe sezonin e thatë që mbulon gjashtë muajt e mbetur. Temperatura më e lartë e regjistruar në Mandalay është 48,0 °C më 24 prill 1975, ndërsa më e ulët është 7,6 °C më 26 dhjetor 1999.[1]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Station Mandalay" (në frëngjisht). Meteo Climat. Marrë më 11 qershor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mandalay – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale