Mandalay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mandalay
Qytet
Rruga afër stacionit të trenit
Rruga afër stacionit të trenit
Popullsia
 • Gjithsej1.726.889
TargatMDY

Mandalay është qyteti i dytë më i madh i Birmanisë. Ndodhet 716 km në veri të Yangon në gjirin lindor të lumit Irrawaddy.

Mandalay është qendra ekonomike e Birmanisë së Epërme dhe konsiderohet si qendra kulturore e Birmanisë.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si shumica e kryeqytete të mëparshëm dhe të tanishëm të Birmanisë. Mandalay u themelua me dëshirën e udhëheqësit të ditës. Më 13 shkurt 1857, mbreti Mindon Min themeloi kryeqytetin e ri mbretëror, me sa duket për të përmbushur një profeci mbi themelimin e një metropoli budiste në atë vend të saktë me rastin e përvjetorit të 2,400 të budizmit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandalay ndodhet në zonën e thatë të Birmanisë, 80 metra mbi nivelin e detit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandalay ka klimë tropikale të thatë dhe të lagësht. Temperaturat mesatare në muajin janar, muaji më i butë, rrijnë rreth 21 °C, ndërsa muaji më i nxehtë, prill, mesatarisht 31 °C. Mandalay është shumë e nxehtë në muajt prill dhe maj, me temperatura mesatare të larta që tejkalojnë lehtësisht 35 °C. Nuk është e pazakontë që temperaturat e larta të kalojnë 40 °C gjatë këtyre dy muajve në qytet. Mandalay gjithashtu përmban sezone të lagështa dhe të thata me gjatësi pothuajse të barabartë, me sezonin e lagësht që kalon nga maji deri në tetor dhe sezonin e thatë që mbulon gjashtë muajt e mbetur. Temperatura më e lartë e regjistruar në Mandalay është 48,0 °C më 24 prill 1975, ndërsa më e ulët është 7,6 °C më 26 dhjetor 1999.[1]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Station Mandalay" (në frëngjisht). Meteo Climat. Marrë më 11 qershor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mandalay – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale