Ushtria Turke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Forcat Tokësore Turke)
Forcat Tokësore Turke
Türk Kara Kuvvetleri
Kara kuvvetleri arma.jpg
Emblema e Forcave Tokësore Turke
Themeluar * 8 nëntor 1920 (si Ushtria e Asamblesë së Madhe Kombëtare)[1][2]
  • 1 korrik 1949 (si Komanda e Forcave Tokësore Turke)[3][4]
Qendra e Bazës Ankara
Komanda
Komandanti i përgjithshëm Presidenti Rexhep Taip Erdoan
Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Gjenerali Yaşar Güler

Ushtria Turke (Turqisht: Türk kara ordusu) apo Forcat Tokësore Turke (Türk Kara Kuvvetleri) është dega kryesore e Forcave të Armatosura Turke përgjegjëse për operacionet ushtarake me bazë tokësore.

Ushtria u formua më 8 nëntor 1920, pas rënies së Perandorisë Osmane. Fushatat e rëndësishme që nga themelimi i ushtrisë përfshijnë shtypjen e rebelimeve në Turqinë juglindore nga vitet 1920 deri në ditët e sotme, luftimet në Luftën Koreane, pushtimi turk i Qipros në vitin 1974 dhe përfshirja aktuale turke në Luftën Civile Siriane, si dhe Aleanca e NATO-s kundër BRSS gjatë Luftës së Ftohtë. Ushtria zë vendin e parë brenda forcave të armatosura. Është zakon që Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Turke të ketë qenë komandant i Forcave Tokësore Turke përpara emërimit të tij si oficer i lartë i rangut të Turqisë. Krahas dy shërbimeve të tjera të armatosura, ushtria turke ka ndërhyrë shpesh në politikën turke, një zakon që tani rregullohet deri në një masë nga reforma e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Komandanti aktual i Forcave Tokësore Turke është gjenerali Ümit Dündar.[5]

Nga fundi i vitit 2015, Ushtria Turke (së bashku me pjesën tjetër të Forcave të Armatosura) pa fuqitë e saj të personelit të rritur në një nivel të ngjashëm me dekadën e mëparshme. Faktorët që kontribuan në këtë rritje përfshijnë pushtimin turk të Sirisë veriore, si dhe rinovimin e konfliktit kurdo-turk.[6][7][8]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Suat İlhan, Atatürk ve Askerlik: Düşünce ve Uygulamaları, Atatürk Araştırma Merkezi, 1990, p. 88.
  2. ^ Ozoglu, Hakan (2011). From Caliphate to Secular State: Power Struggle in the Early Turkish Republic (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 62. ISBN 978-0-313-37957-4.
  3. ^ Harp Akademileri Komutanlığı, Harp Akademilerinin 120 Yılı, İstanbul, 1968, p. 53.
  4. ^ 1949 Temmuzunda Türk Silâhlı Kuvvetleri yeniden örgütlendirilerek, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri kuruldu., Genelkurmay Başkanlığı, Türk Tarihi, Silahlı Kuvvetleri ve Atatürkçülük, Genelkurmay Başkanlığı, 1973, p. 65. (në turqisht)
  5. ^ Autobiografia e Gjeneralit Ümit Dündar Arkivuar 22 qershor 2020 tek Wayback Machine (në turqisht]
  6. ^ "Genelkurmay personel sayısını açıkladı" (në turqisht).
  7. ^ "PKK declares end to truce in Turkey". BBC News (në anglisht). 3 nëntor 2015.
  8. ^ Axe, David (3 nëntor 2015). "U.S. Brings Dogfighters to Counter Russians Over Syria". The Daily Beast (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2016.