Jump to content

Forca Ajrore Turke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forcat Ajrore Turke
Türk Hava Kuvvetleri
Themeluar * 23 prill 1920 (Dega e Forcave Ajrore Turke)[1]
  • 31 janar 1944 (Komanda e Forcave Ajrore Turke, shkallë e trupave) [2]
  • 1 korrik 1949 (Komanda e Forcave Ajrore Turke, shkallë e ushtrisë) [3]
Qendra e Bazës Ankara
Komanda
Komandanti i përgjithshëm Presidenti Rexhep Taip Erdoan
Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar
Komandanti Gjenerali Hasan Küçükakyüz

Forcat Ajrore Turke (Turqisht: Türk Hava Kuvvetleri) është dega e shërbimit të luftës ajrore të Forcave të Armatosura Turke. Forca Ajrore Turke mund të gjurmojë origjinën e saj që në qershor 1911 kur u themelua nga Perandoria Osmane,[4] megjithatë, forcat ajrore siç njihet sot nuk u krijuan deri në vitin 1923 me krijimin e Republikës së Turqisë.[5] Konsiderohet të jetë forca ajrore e tretë më e madhe në NATO.

Në vitin 1998, Forcat e Armatosura Turke shpallën një program modernizimi me vlerë 160 miliardë dollarë amerikanë gjatë një periudhe njëzetvjeçare në projekte të ndryshme. 45 miliardë dollarë u caktuan për të shkuar në riparimin e Forcave Ajrore Turke dhe përfshin vënien në punë të avionëve të rinj luftarak (të përbërë nga TAI TFX dhe Lockheed Martin F-35 Lightning II) dhe helikopterëve (të përbërë nga ngritës të rëndë, sulm, ngritës të mesëm dhe gjeneral të lehtë. helikopterë për qëllime).

Sipas Flight International (Flightglobal.com) dhe Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, Forca Ajrore Turke ka një forcë aktive prej 80,000 personeli ushtarak dhe operon afërsisht 1,248 avionë të drejtuar (2020).

Piloti i parë i zi në botë Ahmet Ali Çelikten dhe pilotja e parë femër luftarake Sabiha Gökçen shërbyen në FAT.[6][7][8]

  1. ^ Hv. K. K. Mebs. "1918-1923" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2015. Marrë më 24 dhjetor 2014.
  2. ^ "1944-1980" në faqen zyrtare të Forcave Ajrore Turke Arkivuar 2011-04-26 tek Wayback Machine (turqisht)
  3. ^ 1949 Temmuzunda Türk Silâhlı Kuvvetleri yeniden örgütlendirilerek, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri kuruldu., Genelkurmay Başkanlığı, Türk Tarihi, Silahlı Kuvvetleri ve Atatürkçülük, Genelkurmay Başkanlığı, 1973, p. 65. (turqisht)
  4. ^ Hv. K. K. Mebs. "The First Establishment and the Early Years" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2011. Marrë më 24 dhjetor 2014.
  5. ^ "Scramble on the Web: Turkish Air Force - Order of Battle" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2010.
  6. ^ Clavin, Tom; Keith, Phil (5 nëntor 2019). All Blood Runs Red: The Legendary Life of Eugene Bullard-Boxer, Pilot, Soldier, Spy (në anglisht). Harlequin. ISBN 9781488036033 – nëpërmjet Google Books.
  7. ^ Scott, Alev (4 tetor 2018). Ottoman Odyssey: Travels through a Lost Empire: Shortlisted for the Stanford Dolman Travel Book of the Year Award (në anglisht). Quercus. ISBN 9781784293703 – nëpërmjet Google Books.
  8. ^ "First female combat pilot". Guinness World Records (në anglisht).