Fake news

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disa reporterë me forma të ndryshme të "fake news" nga një ilustrim i Frederick Burr Opper në vitin 1894.

Fake news, njohur në Shqipëri si lajme të rreme, është një lloj propagande që përfshinë çdo informacion të gabuar, të rremë ose të sajuar që shpërndahet nëpërmjet gazetave ose mediave sociale online.[1] Informacioni i rremë zakonisht shkaktohet nga reporterët dhe gazetarët, të cilët paguajnë burime të ndryshme për të sajuar histori.[2]

Ky term përdoret shpesh nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.[3]

Lojet e fake news[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë disa nga format më të përdorura për të përhaur lajme të rreme:[4]

  • Clickbait – një formë lajmi i rremë që shtyn përdoruesin t'a klikojë.
  • Propagandë
  • Parodi
  • Gazetari dembele
  • Tituj mashtrues
  • Lajmi i njëanshëm dhe me paragjykime

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cfare jane Fake News? Nje artikull i detajuar per lajmet e rreme!". Dokadigital.com. 26 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 1 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Çfarë janë "lajmet e rreme"?". Zëri i Amerikës. 21 maj 2017. Marrë më 1 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Everything Trump has called "FAKE NEWS"" [Gjithçka që Trump ka quajtur "fake news"] (në anglisht). Axios.com. 15 dhjetor 2017. Marrë më 1 korrik 2019.
  4. ^ "Bota e internetit, si të dallojmë një 'fake news'". Shqiptarja.com. 1 dhjetor 2018. Marrë më 1 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)