Shtetet e zhvilluara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e botës me ndarje të Indeksit të Zhvillimit Njerëzor në vitin 2014.██ shumë e lartë ██ E lartë ██ Mesatare ██ E ulët ██ Të dhënat të padisponueshme

Një shtet i zhvilluar, shtet i industrializuar, ose "një shtet më i zhvilluar ekonomikisht", është një shtet sovran që ka një ekonomi shumë të zhvilluar dhe infrastrukturë teknologjike më të avancuar në krahasim me vendet e tjera më pak të industrializuara. Në përgjithësi, kriteret për vlerësimin e shkallës së zhvillimit ekonomik janë prodhimi i brendshëm bruto (PBB), prodhimi kombëtar bruto (PKB), të ardhurat për kokë banori, niveli i industrializimit, sasia e përhapur e infrastrukturës dhe standardi i përgjithshëm i jetesës [1]. Cilat janë kriteret që do të përdoren dhe cilat vende mund të klasifikohen si të zhvilluar janë tema për diskutim.

Përkufizimi dhe kriteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indeksi i zhvillimit njerëzor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Indeksi i zhvillimit njerëzor.
  • rritje = në rritje.
  • = i qëndrueshëm.
  • Rënie = në rrënie.

Rank Shteti Indeksi i ZH. NJ
2014 vlerësimet për vitin 2013
[2]
Ndryshimi në rënditje nga viti i kaluar[2] 2014 vlerësimet për vitin 2013
[2]
Ndryshimi nga viti i kaluar
[2]
1 Norvegjia Norvegjia 0.944 rritje 0.001
2 Australia Australia 0.933 rritje 0.002
3 flamuri Zvicra 0.917 rritje 0.001
4 Holanda Holanda 0.915
5 Flag of United States.svg SHBA 0.914 rritje 0.002
6 Gjermania Gjermania 0.911
7 Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re 0.910 rritje 0.002
8 Flag of Canada.svg Kanadaja 0.902 rritje 0.001
9 rritje (3) Singapori Singapori 0.901 rritje 0.003
10 Danimarka Danimarka 0.900
11 Rënie (3) flamuri Irlanda 0.899 Rënie 0.002
12 Rënie (1) Suedia Suedia 0.898 rritje 0.001
13 Islanda Islanda 0.895 rritje 0.002
14 Britania e Madhe Britania e Madhe 0.892 rritje 0.002
15 Hong Kongu Hong Kongu 0.891 rritje 0.002
15 rritje (1) Flag of South Korea.svg Korea Jugore 0.891 rritje 0.003
17 Rënie (1) Japonia Japonia 0.890 rritje 0.002
18 Rënie (2) Lihtenshtajni Lihtenshtajni 0.889 rritje 0.001
19 Izraeli Izraeli 0.888 rritje 0.002
20 Franca Franca 0.884
21 Austria Austria 0.881 rritje 0.001
21 Belgjika Belgjika 0.881 rritje 0.001
21 Luksemburgu Luksemburgu 0.881 rritje 0.001
24 Finlanda Finlanda 0.879
25 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0.874

Rank Shteti Indeksi i ZH. NJ
2014 vlerësimet për vitin 2013
[2]
Ndryshimi në rënditje nga viti i kaluar[2] 2014 vlerësimet për vitin 2013
[2]
Ndryshimi nga viti i kaluar
[2]
26 Italia Italia 0.872
27 Spanja Spanja 0.869
28 Republika Çeke Republika Çeke 0.861
29 Greqia Greqia 0.853 Rënie 0.001
30 Flag of Brunei.svg Brunei 0.852
31 flamuri Katari 0.851 rritje 0.001
32 Qipro Qipro 0.845 Rënie 0.003
33 Estonia Estonia 0.840 rritje 0.001
34 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 0.836 rritje 0.003
35 rritje (1) Lituania Lituania 0.834 rritje 0.003
35 Rënie (1) Polonia Polonia 0.834 rritje 0.001
37 Andora Andorra 0.830
37 rritje (1) Sllovakia Sllovakia 0.830 rritje 0.001
39 Malta Malta 0.829 rritje 0.002
40 Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 0.827 rritje 0.002
41 rritje (1) Flag of Chile.svg Kili 0.822 rritje 0.003
41 Portugalia Portugalia 0.822
43 Hungaria Hungaria 0.818 rritje 0.001
44 Bahraini Bahraini 0.815 rritje 0.002
44 Kuba Kuba 0.815 rritje 0.002
46 Rënie (2) Flag of Kuwait.svg Kuvajti 0.814 rritje 0.001
47 Kroacia Kroacia 0.812
48 Flag of Latvia.svg Letonia 0.810 rritje 0.002
49 Argjentina Argjentina 0.808 rritje 0.002

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Developed Economy Definition. Investopedia (2010-04-16). Marrë më 2013-07-12.
  2. ^ a b c d e f g h "Human Development Report 2014 – "Sustaining Human Progress: Reducing Vulnerabilities and Building Resilience"". HDRO (Human Development Report Office) United Nations Development Programme. Marrë më 25 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]