Jump to content

Falun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Falun
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej55.960
{{{postal_code_type}}}
2080
Faqja zyrtarehttp://www.falun.se/

Falun është një qytet në krahinën Dalarna dhe qytetin kryesor i Falun, dhe qyteti qarkun e Dalarna. Falun, qyteti 26 të Suedisë madh me 37 000 të përgjithshëm të komunës së prej mbi 55 960 banorë.

Faluån shkon drejtë nëpër qytet dhe shkurtimet atë në dy pjesë. Nga njëra anë qëndron e minierës së bakrit Falun, të cilat për shumë shekuj ishte një nga aktivitetet ekonomike të Suedisë. Faqja është quajtur, për këtë arsye, në gjuhë e folur e në anën tmerrshëm, jo shumë të bimëve jetuar në ndryshk e tymit të helmuar tokës. Në anën tjetër të lumit, ku tymi ndryshk nuk është arritur, ka një numër të shtëpive të madhe dhe të bukur të vjetër dhe lagjeve që për këtë arsye e quajti anën e ëmbël.

Qyteti i Falun është rritur deri në minierë bakri Falun dhe ekonomia e qytetit është e gjatë varet plotësisht nga minierat e bakrit. Nuk ka dëshmi që aktiviteti në minierë ka filluar në 1000-së, por ka shenja shumë se bakrit në zonën e minuar që në fillim të 700-së.

Gjatë 1500 - dhe 1600-së, minierave të bakrit në Falun një faktor i rëndësishëm që Suedia mund të zhvillohet në një superfuqi evropiane. Më 30 tetor, 1641, statuti Falun qytet nga regjenca Queen Christina dhe qyteti ishte tashmë një nga më të madhe. Falun u bë një qytet relativisht kohët e fundit ishte kryesisht për shkak të kundërshtimit nga burrat mali (dmth. fshatarëve minierave).

Në vitet 1600 këta mes të ishin të Falun Dalarna dhe Suedia, me kufij të vendit aktual, qyteti i dytë më i madh pas Stokholm. Atëherë qyteti ka pasur mbi 6.000 invånbare. Falun erdhi, megjithatë, më vonë të bëhet omvuxet i Borlänge fqinjën e saj, e cila u bë një qytet më së fundmi në 1944 nga bashkimi i tre së bashku u rrit vendpushimet - Qyteti Borlänge, komuniteti Domnarvets hekurit dhe Kvarnsveden Mill Shoqëria, e cila e bën të Falun një nga kryeqytetet disa në vend që nuk është qarku më i madh City (i dytë është Nyköping dhe Härnösand). Kisha përfshirë Falun Dioqeza e Västerås.

Në fund të 1600 filloi rënia e minierës dhe rënia e madhe në mes i verës 1687, kur Pit Madhe formuar, mund të shihet si herë të fundit lulëzim të minierës së. Funksionimin e vazhduar, megjithatë, më se 300 vjet. 1992 ndërprerë operacionet e minierave.

Në 1908 Dalregementet u vendos në kazermat e ndërtuar rishtas në Falun. Gjatë 1995 dhe 1996, tha se regjimentit të sjellë deri batalionit të pestë suedeze e OKB-së në Bosnje, BA 2005, e cila u bë trupat e parë suedeze nën komandën e NATO-s. Dalregementet ndërprerë në vitin 2000. Sot, zona regjimenti një qendër për ndërmarrësi dhe të arsimit.

Falun ka pritur kampionatin botëror në ski tri herë sport: 1954, 1974 dhe 1993. Çdo vit ka zakonisht World Cup Garat (suedisht Ski Games) në stadiumin kombëtar në qetësi.

Qendër të qytetit të Falun ishte në vitet 1950, si nedkörd që praktikisht nuk ka ndërtesa të ishin të denjë për ruajtje. Prandaj, shënoi një periudhë prej 20 vjet e një rinovim gradual nga ndërtesat individuale përmirësoi gradualisht ose ndërtuar të reja. Kjo tendencë ishte thyer në mes të viteve 1960 me anë të blloqeve të tërë të ndërtesave të vjetra prej druri, është demoluar dhe u zëvendësuan nga ndërtesat e reja. Kjo është bërë pa asnjë lidhje me Falun histori shumë të veçanta dhe specifikat e saj kulturore. Ndërtimet e reja është një dizajn tipike, por adaptim të traditës lokale të ndërtimit në Falun. Për shembull, prishjen e qarkut të gjithë Falan, pjesëve të ndërtesave, pas Holmgren Way dhe Åsgatan dhe zonën përreth Holm Square. Rreth të njëjtën kohë demoluar edhe e Falun kulturore dhe architecturally fermë ndërtesave të pazëvendësueshëm Selma Lagerlof në Villa Road, bathhouse dhe Mali Master Arkivi i Åsgatan. Edhe fermë e vjetër trotz, e cila i dha emrin e saj në Trotzgatan u zhduk pas një pyromandåd. Planin e vjetër e qytetit, e cila është ndërtuar me kurriz (Åsgatan) si një pikë fillimi, u vënë mënjanë nga zgjerimi i Minave Street dhe zgjerimin e saj nëpër qendra jugore në 1950-1970. kritika Sharp ka qenë ngriti në këtë "histeri shembjen" dhe ndryshimet që solli në qytet. Në 1975 erdhi një pikë kthese. Falun është emëruar si një projekt pilot suedeze gjatë viteve Evropian arkitektonike. Politika Demolition vrapoi jashtë gradualisht.

Tani mori një punë në korrigjimin e asaj që ndodhi në një kohë të shkurtër. Rreth qendrës jugore të kësaj pune në progres ende. Në 90-së filloi procesi për t'i dhënë minave dhe statusin Botërore të qytetit të Trashëgimisë dhe të peizazhit të minierave dhe të minierës së bashku me zonën urbane në planet e 1600-shekulli dhe pjesë e rrethit të minierave përreth është konsideruar në mënyrë të veçantë që ata qëndruan deri në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s Botërore të seancës Trashëgimisë Komiteti në Helsinki më 13 dhjetor 2001. Për përparësi pjesërisht e vështirë të qytetit të shkatërruar foli ruajtjen e tre zona të mëdha prej druri fusha, Elsborg, e Vjetër Manor dhe Östanfors.

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]