Saksonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri zyrtar
Flag of Saxony.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Saxony.svg Coat of arms of Saxony.svg
Statistika
Kryeqyteti: Dresden
Hapësira: 18.415,66 km²
Banorë: 4.261.896 (30 Qörshor 2006)
Dendësija e popullsisë: 231 Banorë në km²
Website: http://www.sachsen.de
ISO 3166-2: DE-SN
Politika
Kryeministri: Stanislaw Tillich (CDU)
Partia në pushtet: CDU dhe SPD
Harta
Deutschland Lage von Sachsen.svg

Saksonia (gjermanisht Sachsen) është Republik federative në Republikën federale Gjermane. Ai kufizohet në veri me Brandenburg, në veriperëndim me Sachsen-Anhalt, dhe në perëndim me Thüringen dhe jugperëndim me Bayernin. Pos kësaj ka dhe kufirin në jug me Çekinë dhe në lindje me Poloninë. Kryeqyteti është Dresdeni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]