Stanislaw Tillich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stanislaw Tillich
Tillich më 18 mars 2017
President i Bundesratit
Në detyrë
1 nëntor 2015 – 31 tetor 2016
Paraprirë ngaVolker Bouffier
Pasuar ngaMalu Dreyer
Minister President i Saksonisë
Në detyrë
28 maj 2008 – 17 dhjetor 2017
Paraprirë ngaGeorg Milbradt
Pasuar ngaMichael Kretschmer
Anëtar i Parlamentit Evropian për Gjermaninë
Në detyrë
1994–1999
Të dhëna vetjake
U lind më10 prill 1959
Neudörfel (Nowa Wjeska), Bezirk Dresden, Gjermania Lindore
KombësiaGjerman
Partia politikeGjermane: Bashkimi Demokratik i Krishterë
Evropiane: Partia Popullore Evropiane
ShkollimiDresden University of Technology
PunësimiInxhinier
Politikan
Faqja në rrjetwww.stanislaw-tillich.de

Stanislaw Tillich (Sorbianish: Stanisław Tilich; i lindur më 10 prill 1959) është një politikan gjerman i CDU . Ai shërbeu si Ministri i 3-të President i Saksonisë nga viti 2008 deri më 2017. Nga 1 nëntori 2015 deri më 31 tetor 2016 ai ishte President i Bundesrat dhe Zëvendës Zyrtar për Presidentin e Gjermanisë. Tillich është i Sorbian etnicitetit dhe jeton në Panschwitz-Kuckau (Pančicy-Kukow), i cili është 35 kilometra në veri-lindje të Drezdenit afër Kamenz.

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Neudörfel (Sorbianisht: Nowa Wjeska) pranë Kamenz (Sorbianisht: Kamjenc), Tillich ka studiuar teknikat e ndërtimit dhe me makinë në të Universitetit të Dresdenit e Teknologjisë pas përfundimit të tij Abitur në Sorbian gjimnaz në Bautzen në vitin 1977. Ai u diplomua në universitet me një diplomë Diplomingenieur më 1984. Tillich ishte një punonjës i administratës së rrethit të Kamenz midis 1987 dhe 1989. Më vonë ai u bë një sipërmarrës.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stanislaw Tillich u bashkua me Unionin Demokratik të Krishterë (Gjermania Lindore) në 1987 dhe u bë anëtar i CDU pas ribashkimit gjerman në 1990. Ai ishte anëtar i Volkskammer në 1990 dhe u delegua si vëzhgues i Parlamentit Evropian midis 1991 dhe 1994. Ai u bashkua me Partinë Popullore Evropiane dhe ishte anëtar i Parlamentit Evropian midis 1994 dhe 1999, ku ishte raportuesi i Parlamentit për buxhetin e BE për 1998.[1]

Ministër-President i Saksonisë, 2008-2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tillich u propozua nga Georg Milbradt më 14 prill 2008 për t'u bërë pasardhësi i tij si Ministër-President i Saksonisë. Landtag-u i Saksonisë e zgjodhi atë më 28 maj 2008. Ai është i pari Sorbian kreu i qeverisë në më shumë se njëmijë vjet e bashkëjetesës Sorbian-gjermane në Saksoni.

Që nga viti 2010, Tillich ka qenë anëtar i bordit ekzekutiv të Unionit 20 Kristian Demokratik.[2] Deri në vitin 2012, sondazhet e opinioneve vendosin mbështetjen e CDU të Tillich në 44 përqind, në kohën kur niveli më i lartë i mbështetjes në cilindo nga 16 shtetet federale gjermane; kjo bëri që komentatorët ta përshkruanin atë si "politikanin e dytë më të fuqishëm të Gjermanisë nga Lindja e dikurshme komuniste", pas kancelares Angela Merkel.[3]

Jeta pas politikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 2018 deri në vitin 2019, Tillich bashkë-kryesoi komisionin e ashtuquajtur të qeverisë gjermane të qymyrit, i cili ishte i ngarkuar me detyrën që të zhvillojë një planplotë para fundit të vitit se si të faza thëngjilli dhe të krijojë një perspektivë të re ekonomike për minierat e qymyrit të vendit rajone.[4]

Aktivitete tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bordet e korporatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft (MIBRAG), kryetar i bordit mbikëqyrës (që nga viti 2019)[5]
  • Volga-Dnepr Airlines, Këshilltar (që nga viti 2019)[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç gjuhës së tij amtare, sorbishte e epërme, Tillich flet gjermanisht, çekisht dhe polonisht rrjedhshëm. Gruaja e tij, Veronika, është gjysmë-polake, gjysmë-sorbiane. Babai i saj ishte një punëtor i detyruar nga Polonia që u vendos në Lusatia pas Luftës së Dytë Botërore dhe u martua me një grua sorbiane. Tillich dhe gruaja e tij kanë dy fëmijë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]