Dresdeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dresdeni
Dresden
Popullsia
 • Gjithsej547,172
{{{postal_code_type}}}
01067–01328, 01465
TargatDD
Faqja zyrtarewww.dresden.de

Dresdeni (gjermanisht Dresden, sorbisht e epërme Drježdźany) është një qytet në Gjermani. Ai është kryqeteti i landit të Saksonisës. Me rreth 547.172 banorë, Dresdeni radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e dymbëdhjetë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dresdeni është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dresdeni shtrihet në veriperëndim të malit Elbsandsteinberg dhe në veri të Osterzgebirg si dhe afër lumit Elbe. Qendra me ngat jan Leipzig, Chemnitz dhe Praga nga Çekia.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

population_total i Dresdenit prej 1871 deri 2016

Në vitin e 1900 Dresdeni ishte kan një qytet me i madh në Gjermani. 1933 qyteti i ka pas 642.143 banorë. Popullsia i madhe në histori. Me 17. Mai 1939 i ka pas 629.713 banorë, 281.379 burra dhe 348.334 vajza. Me Luftën e Dyte Botërore kan meten 468.000 në vitin 1946. Në vitin 1980 hypi popullsia me 520.000 banorë. Numri i banorëve me 30. qershor 2006 u kan 500.068 (vetum me shtëpi).

Me 31. dhjetor 2015 banojn në Dresden 548.800 banorë, 7.496 me shumë si në 31. dhjetor 2014 (541.304).

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i Gjermanise ne futboll, Dynamo Dresden, i cili konsiderohet në 2. Bundesliga.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]