Dresdeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dresdeni
Gjermanisht : Dresden
Qytet
noform
Stema_figura
Stema i Dresdenit
Flag of Dresden.svg
Flamuri i Dresdenit
Vendndodhja
Dresdeni is located in Gjermania
Dresdeni
Dresdeni

Koordinatat: 51°02′57.54″V 13°44′17.25″L / 51.0493167°V 13.7381250°L / 51.0493167; 13.7381250

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Saxony.svg Saksonia
Qarku Dresdeni
Partia FDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 328.8 km2
Lartësia 113 m (m.n.d.)
Popullsia 547.172 banorë
 •  urbane 780.561 banorë
 •  aglomerati 1.143.197 banorë
Dendësia 1666 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 01067–01328, 01465
Targa DD
Koordinatat 51° 02′ 57.54″ Veri

13° 44′ 17.25″ Lindje

Faqja Zyrtare www.dresden.de

Dresdeni (gjermanisht Dresden, sorbisht e epërme Drježdźany) është një qytet në Gjermani. Ai është kryqeteti i landit të Saksonisës. Me rreth 547.172 banorë, Dresdeni radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e dymbëdhjetë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dresdeni është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dresdeni shtrihet në veriperëndim të malit Elbsandsteinberg dhe në veri të Osterzgebirg si dhe afër lumit Elbe. Qendra me ngat jan Leipzig, Chemnitz dhe Praga nga Çekia.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia i Dresdenit prej 1871 deri 2016

Në vitin e 1900 Dresdeni ishte kan një qytet me i madh në Gjermani. 1933 qyteti i ka pas 642.143 banorë. Popullsia i madhe në histori. Me 17. Mai 1939 i ka pas 629.713 banorë, 281.379 burra dhe 348.334 vajza. Me Luftën e Dyte Botërore kan meten 468.000 në vitin 1946. Në vitin 1980 hypi popullsia me 520.000 banorë. Numri i banorëve me 30. qershor 2006 u kan 500.068 (vetum me shtëpi).

Me 31. dhjetor 2015 banojn në Dresden 548.800 banorë, 7.496 me shumë si në 31. dhjetor 2014 (541.304).

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i Gjermanise ne futboll, Dynamo Dresden, i cili konsiderohet në 2. Bundesliga.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]