Chemnitz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chemnitz
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flag of Chemnitz.svg
Flamuri
Vendndodhja
Chemnitz is located in Gjermania
Chemnitz
Chemnitz

Koordinatat: 50°50′V 12°55′L / 50.833°V 12.917°L / 50.833; 12.917

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Saksonia
Qarku
Kryetari i Bashkisë Barbara Ludwig (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 220.85 km2
Popullsia 248,645 banorë
Dendësia 1,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09001–09247
Prefiksi 0371, 037200, 037209, 03722, 03726
Targa C
Faqja Zyrtare www.chemnitz.de

Chemnitz ndryshe e njohur si Karl Max-Stadt, ky emër ishte i njohur nga viti 1953 deri në vitin 1990. Chemnitz është qyteti i tretë më i madh në Saksonia, Gjermani. Chemnitz është qytet i pavarur i cili nuk është pjesë i ndonjë qarku në Freistaat Sachsen.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chemnitz është emëruar sipas lumit Chemnitz.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1990, Chemnitz ka humbur 20% të popullsisë. Në vitin 2006, BBC raporton se qyteti ka pasur shkallën më të ulët të lindjeve në botë.[1]

Vendi Nacionaliteti Popullësia (2012)
1 Ukraina 1,092
2 Rusia 767
3 Vietnami 643
4 Hungaria 383
5 Kina 327
6 Republika Çeke 313
7 Turqia 254
8 Polonia 243
9 India 187
10 Italia 158

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "German births decline to new low". BBC NEWS. 15 gusht 2006. Marrë më 2 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)