Lodzh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lodzh
polonisht : Łódź
Qytet
noform
Aeroporti në Lodzh
Vendndodhja
Lodzh is located in Polonia
Lodzh
Lodzh

Koordinatat: 51°47′V 19°28′L / 51.783°V 19.467°L / 51.783; 19.467

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Hanna Zdanowska
Partia Platforma Civile
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 293.25 km2
Popullsia 715,360 banorë
Dendësia 2,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 90-001 deri 94–413
Prefiksi +48 42
Targa EL
Faqja Zyrtare www.uml.lodz.pl

Lodzh (polonisht: Łódź) është qyteti i tretë më i madh në Poloni, ndodhet në qendër të Polonisë dhe rreth 135 kilometra në jugperëndim të Varshavës. Pasi Polonia u bë me pavarësi, Lodzh rriti të bëhej si qyteti më i madh dhe një nga qendrat industriale në Evropë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Łódź – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale