Partia Socialdemokrate e Gjermanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga SPD)
SPD

Sozialdemokratische Partei Deutschlands (shkurtesa SPD, Partia social demokratike gjermane) është një ndër partitë më të vjetra të kohës së tashme në Gjermani. Partija për momentin ka 8 ministra federal, ndër tyre edhe ministrin për çështjet sociale dhe të punës Franz Müntefering (Franc Myntefering) i cili për momentin është edhe shef i kabinetit të premieres Merkel. Kryetari i partisë së SPD është Sigmar Gabriel.