Jump to content

Sigmar Gabriel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sigmar Gabriel
Ministër i Punëve të Jashtme
Ministër i Punëve të Jashtme
Në detyrë
15 shtator 2013 – në detyrë
Të dhëna vetjake
NënshtetësiaGjerman
PunësimiPolitikan

Sigmar Hartmut Gabriel (i lindur më 12 shtator 1959) është një politikan gjerman që aktualisht shërben si Ministër i Punëve të Jashtme dhe Zëvendës Kancelar. Ai ishte kryetar i Partisë socialdemokrate e Gjermanisë (SPD) nga viti 2009 deri në vitin 2017,[1] që e bëri atë udhëheqësin më të gjatë të partisë që nga Willy Brandt. Ai ishte Ministrër Federal i Mjedisit nga viti 2005 deri në vitin 2009 dhe Ministër Federal për Çështjet Ekonomike dhe të Energjisë nga 2013-2017. Nga viti 1999 deri në vitin 2003 Gabriel ishte Kryeministër i Saksonisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Holger Hansen and Madeline Chambers (January 5, 2017), SPD leader Gabriel expected to challenge Merkel in German: sources Reuters.