Jump to content

Partia Socialdemokrate e Gjermanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SPD

Sozialdemokratische Partei Deutschlands (shkurtesa SPD, Partia social demokratike gjermane) është një ndër partitë më të vjetra të kohës së tashme në Gjermani. Partija për momentin ka 8 ministra federal, ndër tyre edhe ministrin për çështjet sociale dhe të punës Franz Müntefering (Franc Myntefering) i cili për momentin është edhe shef i kabinetit të premieres Merkel. Kryetari i partisë së SPD është Sigmar Gabriel.