Provinca Vidin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vidin
Bullgarisht | Област Видин
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Vidin
Nr. i bashkive: 11
Sipërfaqja: 3,032.9 km2
Popullsia: 101,018 banorë
Dendësia: 33.3074 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BH
ISO 3166-2: BG-05
Faqja Zyrtare: www.vidin.government.bg

Provinca Vidin (bullgarisht: Област Видин) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 11 bashki me një sipërfaqe prej 3,032.9 km² dhe me popullsi të përgjithshme 101,018 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti Vidin.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca ka 11 bashki:

Bshkia Bullgarisht Popullsia[4]
Bjellogradçik Белоградчик 7.797
Bojnica Бойница 1.385
Bregovo Брегово 6.028
Çuprene Чупрене 2.162
Dimovo Димово 6.946
Gramada Грамада 2.114
Kulla Кула 5.277
Makresh Макреш 1.667
Novo Sello Ново Село 3.145
Ruzhinci Ружинци 4.725
Vidin Видин 81.418

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullga i Statistikave - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org
  4. ^ Stampa:Bg Popolazione al 15 marzo 2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo