Provinca Vraca

Coordinates: 43°31′N 23°36′E / 43.517°N 23.600°E / 43.517; 23.600
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vraca
Bullgarisht | Област Враца
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Vraca
Nr. i bashkive: 10
Sipërfaqja: 3,619.7 km2
Popullsia: 184,930 banorë
Dendësia: 51.0899 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BP
ISO 3166-2: BG-06
Faqja Zyrtare: www.oblast.vratsa.bg

Provinca Vraca (bullgarisht: Област Враца) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 10 bashki me një sipërfaqe prej 3,619.7 km² dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti Vraca.

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkitë e provincës

Provinca ndahet në 10 bashki:

Bashkia Bullgarisht Pop.[4]
Borovan Борован 6.052
Bjala Slatina Бяла Слатина 29.535
Hajredin Хайредин 5.555
Kozloduj Козлодуй 22.490
Krivodol Криводол 9.702
Mezdra Мездра 23.936
Mizija Мизия 8.358
Orjahovo Оряхово 13.824
Roman Роман 6.878
Vraca Враца 91.535

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkite bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org
  4. ^ Stampa:Bg Popolazione al 15 marzo 2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo


43°31′N 23°36′E / 43.517°N 23.600°E / 43.517; 23.600