Jump to content

Provinca Pernik

Coordinates: 42°35′N 23°0′E / 42.583°N 23.000°E / 42.583; 23.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pernik
Bullgarisht | Област Перник
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Pernik
Nr. i bashkive: 6
Guvernanti: Ivo Petrov
Sipërfaqja: 2390.5 km2
Popullsia: 143555 banorë
Zona kohore: UTC+2
Targa: PK

Provinca Pernik (bullgarisht: Област Перник) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në perëndim të vendit në kufi me Serbinë në qendërn gjeografike të gadishullit të Ballkanit. Ajo është e ndarë në 6 bashki me një sipërfaqe prej 2390.5 km2 dhe popullsi të përgjithshme 143555 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i provincës është Perniku prej nga e ka marë emrin provinca.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Pernik
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 172,389 180,228 180,883 174,624 174,044 163,307 149,832 140,981 138,773 136,249
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Etniciteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia totale: 149.832 banorë (Regjistrimi i vitit 2001).

  1. Bullgarë: 145 642 (97,20%)
  2. Turq: 108 (0.07%)
  3. Romë: 3035 (2,03%)
  4. Të tjerë: 1.047 (0,70%)

Besimi fetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Ortodoksë: 146.141 (97,54%)
  2. Muslimanë: 178 (0.12%)
  3. Të tjerë: 3.513 (2,34%)

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org


42°35′N 23°0′E / 42.583°N 23.000°E / 42.583; 23.000