Provinca Gabrovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gabrovo
Bullgarisht | Област Габрово
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Gabrovo
Nr. i bashkive: 4
Guvernanti: Mariyan Kostadinov
Sipërfaqja: 2023 km2
Popullsia: 130,001 banorë
Dendësia: 64.3 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: EB
ISO 3166-2: BG - 7
Faqja Zyrtare: gb.government.bg

Provinca Gabrovo (bullgarisht: Област Габрово) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) është e ndarë në 4 bashki me një sipërfaqe prej 2023 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 130,001 banorë[1][2][3]. Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti Gabrovo.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Gabrovo
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 151,209 154,864 168,629 175,933 174,681 161,987 144,125 136,621 133,854 130,001
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Stampa:En Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009
  2. ^ a b Stampa:En Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org


Koordinatat: 42°55′V 25°15′L / 42.917°V 25.250°L / 42.917; 25.250