Jump to content

Provinca Blagojevgrad

Coordinates: 41°45′N 23°15′E / 41.750°N 23.250°E / 41.750; 23.250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blagojevgrad
Bullgarisht | Област Благоевград
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Blagojevgrad
Nr. i bashkive: 14
Guvernanti: Biser Mihajlov
Sipërfaqja: 6449.5 km2
Popullsia: 368840 banorë
Dendësia: 52,9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: E
ISO 3166-2: BG - 01

Provinca Blagojevgrad (bullgarisht: Благоевград област, Oblast Blagoevgrad ose Благоевградска област, Blagojevgradska) është një provincë në Bullgarinë Jugperëndimore. Në veri dhe lindje kufizohet nga katër provinca të tjera bullgare,në jug me Greqinë dhe në perëndim me Maqedonia e Veriut. Provinca ka 14 bashki dhe 12 qytete.[1][2][3]

Qyteti kryesor është Blagojevgrad, ndërsa qytetet të tjera të rëndësishme përfshijnë Bansko, Goce Delçev, Melnik, Petriç, Razllog, Sandanski dhe Simitli.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Blagoevgrad
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 252,908 281,015 302,503 322,974 345,942 351,637 341,173 333,577 329,309 327,885
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org


41°45′N 23°15′E / 41.750°N 23.250°E / 41.750; 23.250