Jump to content

Provinca Shumen

Coordinates: 43°15′N 27°0′E / 43.250°N 27.000°E / 43.250; 27.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

43°15′N 27°0′E / 43.250°N 27.000°E / 43.250; 27.000

Shumen
Bullgarisht | Област Шумен
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Shumen
Nr. i bashkive: 10
Guvernanti: Dimitar Alexandrov (2009-)
Sipërfaqja: 3,389.7 km2
Popullsia: 194,090 banorë
Dendësia: 57.3 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: H
Faqja Zyrtare: oblastshumen.government.bg

Provinca Shumen (bullgarisht: Област Шумен) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 10 bashki me një sipërfaqe prej 3,389.7 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 194,090 banorë[1][2][3]. Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Šumen.

Qyteti Shumen është i njohur në provincë për monumentin "Përmendore për 1300 Vitet e Bullgarisë" ose "Përmendore për themeluesit e Bullgarisë". Monumenti është në stilin kubist dhe përkujton 1300 vitet e formimit të shtetit Bullgar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Shumen
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 222,141 224,705 243,416 253,437 254,884 220,320 204,395 198,106 196,559 194,090
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkite bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org