Jump to content

Provinca Razgrad

Coordinates: 43°30′N 26°35′E / 43.500°N 26.583°E / 43.500; 26.583
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Razgrad
Bullgarisht | Област Разград
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Razgrad
Nr. i bashkive: 7
Sipërfaqja: 2,639.7 km2
Popullsia: 132,740 banorë
Dendësia: 50.3 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: PP
Faqja Zyrtare: rz.government.bg

Provinca Razgrad (bullgarisht: Област Разград) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në verilindje të vendit. Ajo është e ndarë në 7 bashki me një sipërfaqe prej 2,639.7 km2 dhe popullsi të përgjithshme 132,740 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i provincës është Razgrad prej nga merr dhe emrin provinca.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Razgrad
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 184,404 188,401 197,900 204,300 197,648 167,468 152,417 139,918 136,957 132,740
Burimet: National Statistical Institute,[1][4][5][6][7] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Besimi fetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrim i vitit 2001:[8]

Regjistrimi 2001
besimi fetar popullsia %
Ortodoksë 65,480 42.96%
Muslimanë 81,835 53.69%
Katolikë Romanë 207 0.14%
Protestantë 228 0.15%
Të tjerë 566 0.37%
Besime fetare jo të përfshira 4,101 2.69%
totali 152,417 100%

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“
  4. ^ Stampa:BgNational Statistical Institute - Provinces population 1965
  5. ^ Stampa:BgNational Statistical Institute - Provinces population 1975
  6. ^ Stampa:BgNational Statistical Institute - Provinces and Municipalities population 1985
  7. ^ Stampa:BgNational Statistical Institute - Municipalities population 1992
  8. ^ Stampa:Bg Population to 01.03.2001 by District and Ethnic Group from Bulgarian National Statistical Institute: Census 2001 Arkivuar 10 nëntor 2017 tek Wayback Machine


43°30′N 26°35′E / 43.500°N 26.583°E / 43.500; 26.583