Provinca Veliko Tërnovo

Coordinates: 43°19′N 25°33′E / 43.317°N 25.550°E / 43.317; 25.550
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

43°19′N 25°33′E / 43.317°N 25.550°E / 43.317; 25.550

Veliko Tërnovo
Bullgarisht | Област Велико Търново
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Veliko Tërnovo
Nr. i bashkive: 10
Guvernanti: Penço Pençev
Sipërfaqja: 4662 km2
Popullsia: 258,494 banorë
Dendësia: 55.4 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BT
Faqja Zyrtare: vt.government.bg

Provinca Veliko Tërnovo (bullgarisht: Област Велико Търново) është një provincë në qendër të pjesës veriore të Bullgarisë. Kryeqëndra e saj, Veliko Tërnovo ka rëndësi historike pasi ka qënë e njohur si kryeqyteti i Bullgarisë mesjetare. Provinca është e ndarë në 10 bashki me një popullsi të përgjithshme prej 275.395 banorësh (në dhjetor 2009).[1][2][3]

Qytete të tjera të rëndësishme në provincë janë Gorna Oryahovitsa, që ndodhet 10 km larg Veliko Tërnovo, Svishtov, i vendosur buzë lumit Danub dhe i njohur për Akademinë e Ekonomisë Cenov si dhe Suhindol, qyteti i Lovicos - një markë e njohur ndërkombëtarisht për verërat dhe pije alkoolike cilësore. Një tjetër vend për tu përmëndur është fshati Arbanasi, i ndodhur mes Veliko Tërnovo dhe Gorna Orjahovica. Kombinimi i stilit të vjetër dhe arkitekturës moderne, si dhe kishave dhe manastireve të saj, paraqesin frymën e Bullgarisë. Pasuritë e patundshme jane ndër më të shtrenjtat në vend.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Veliko Tarnovo
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 352,179 344,078 339,473 349,108 339,518 318,251 293,294 283,599 278,764 275,395
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]