Arbanasi (Bullgari)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull flet për Arbanasin e Bullgarisë. Për tjetra shiko Arbanasi (kthjellim).
Flag of Bulgaria.svg Fshatra në Bullgari
68387950.QBKGYVHg.Arbanasiw 6182 .jpg
Emri: Arbanasi
Rrethi: Tërnova e Madhe
Komuna: Tërnova e Madhe
Popullsi: 346 banorë
Kodi postal: 5029
Kodi telefonik: 062
Lartësia mbidetare: 400 m
Latitude: 43° 6' N
Longitude: 25° 40' E
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Arbanasi, (bullgarisht: Арбанаси), është një vendbanim në veri të Bullgarisë në komunën e Veliko Trnovo.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtrihet në gjerësinë gjeografike veriore 43 shkallë e 6 min dhe 25 shkallë e 40 min te gjatësisë gjeografike lindore, në 400 m lartësi mbidetare.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky vendbanim është krijuar nga shqiptarët të cilët erdhën në këtë vend në vitin 1538 nga trojet e tyre etnike. Është fshat i vogël turistik me vetëm 291 banorë (2005).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjuha[redakto | redakto tekstin burimor]

galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Koordinatat: 43°06′N 25°40′E / 43.100°V 25.667°L / 43.100; 25.667