Arbanasi (Bullgari)

Coordinates: 43°06′N 25°40′E / 43.100°N 25.667°E / 43.100; 25.667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bullgaria Fshatra në Bullgari
Emri: Arbanasi
Rrethi: Tërnova e Madhe
Komuna: Tërnova e Madhe
Popullsi: 346 banorë
Kodi postal: 5029
Kodi telefonik: 062
Lartësia mbidetare: 400 m
Latitude: 43° 6' N
Longitude: 25° 40' E
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Arbanasi, (bullgarisht: Арбанаси), është një vendbanim në veri të Bullgarisë në komunën e Veliko Trnovo.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet në gjerësinë gjeografike veriore 43 shkallë e 6 min dhe 25 shkallë e 40 min te gjatësisë gjeografike lindore, në 400 m lartësi mbidetare.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim është krijuar nga shqiptarët të cilët erdhën në këtë vend në vitin 1538 nga trojet e tyre etnike. Është fshat i vogël turistik me vetëm 291 banorë (2005).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja e Krishtit, kisha në Arbanasi, shekullit 16-17

Nder dokumentet me te hershme Arbanasi permendet ne nje dekret perandorak osman te sultanit Sulejman te Shkëlqyeshëm te 1538, ne baze te se cilit sulltani i ofroi vendet e Arbanasit, Lyaskovets, Gorna Oryahovitsa dhe Dolna Oryahovitsa kunatit te tij Vezir i madh Rustem Pasha si dhurate. Te kater fshatrat jan ete bashkuar nen emrin Arnaud Kariyeleri ("katundët shqiptare") në dokument, dhe kolonët e parë mund të ketë qenë shqiptarët ndofta edhe NGA Epiri, edhe pse shqiptaro-bombastik emra mund të gjenden në regjistrat osmanë të taksave, emrat ortodokse dhe sllave tashmë mbizotëronte. Regjistri i taksave shenon 1541-1544 përshkruani Arnavud Koy (edhe Ova Darisht), si një katund prej 63 familje dhe 72 burrave të pamartuar. Në vitin 1579-1580, ajo tashmë numërohen 271 familje dhe 277 burrat e pamartuar, ose një rritje të katërfishtë për dyzet vjet, duke treguar një fluks të kolonëve. Katundi i ruajtur karakterin e saj krejtësisht të krishterë dhe i shkoi mbarë në shekullin e 17.

Shtëpi të vjetër në Arbanasi

Burime të tjera që përmend Arbanasi janë shënimet e Pavel Đorđić nga 10 janar 1595 në adresë të Sigismund Bathory Prince Transilvanisë.Fshati është përmendur edhe nga peshkopi katolik romak të Sofjes Bakshev Petar Bogdan, i cili vizitoi Ternovo në vitin 1640. Ai u shpreh se ishte një fshat deri në male, nga ku e tërë e Tarnovo mund të shihet, që kishte rreth 1,000 shtëpi, dhe popullsia e të cilit foli greqisht, ndërsa fshatrat fqinje nuk fliste greqisht fare. Një peshkop katolik romak, Anton Stefanov, i referohet Arbanasi në vitin 1685 si një fshat i grekëve dhe shqiptarëve e cila renditet e para në Dakia. Sipas tregimit të tij, ka pasur Arbanasi tregtarë në Itali, Hungaria, Polonia dhe veçanërisht në Moskovit.

Lulëzimi dhe rënia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një mbishkrim i shekullit të 17 në greqisht nga Kisha e Lindjes së Krishtit, Arbanasi

Nuk është material në mënyrë të konsiderueshme më të pasur dokumentar, të tilla si kronisti korrespondencës dhe shënimet në librat fetarë, të ruajtura nga shekulli i 17 dhe 18, që evidenton se Arbanasi arritur lulëzim të saj ekonomik në mes të gjysmës së dytë të 17 dhe në fund të shekullit të 18-të.Vendbanim ka pasur mbi 1,000 shtëpi në atë kohë, popullsia e saj përbëhet kryesisht nga familjet e shquara shitës që tregtohen në Transilvani (kryesisht Sibiu dhe Brasov), principatave të Danubit, Rusia dhe Polonia. Zejtarisë ishin të mirë-zhvilluar, me bakër-dhe goldsmithing, vreshtari dhe prodhimin e mëndafshit duke luajtur një rol të rëndësishëm. Shtëpitë e tregtarëve të pasur, si dhe pesë kishave të ndërtuara gjatë viteve të progresit, dëshmoj rritje e shpejtë ekonomike dhe prosperitetit.

Në shekullin e 18-të, Arbanasi u dhurua rregullisht nga sundimtarët Phanariote e Vllahisë, dhe një numër i dëbuar fisnikëve Wallachian u vendosën përkohësisht në fshat, p.sh. Manolachi Brancoveanu, Ian Văcărescu. Në vitin 1790, ka pasur 17 fisnikët vllah me familjet e tyre në Arbanasi. Për këtë ditë, disa prej shtëpive në Arbanasi mbajnë emrat e tyre të ish-pronarëve Wallachian (Brancoveanu, Cantacuzino, Filipescu).

Si një rezultat i mirë-organizuar kusar bastisjeve në 1792, 1798 ad 1810, vendbanim është plaçkitur dhe djegur. Murtaja dhe epidemitë e kolerës dëmtuar më tej e qytetit mirëqenien. Tregtarët më të pasura iku në Vllahi dhe Rusisë. Një zgjidhje e re e bullgarëve filloi pas 1810, kur njerëzit zbriti nga pjesët e Elena dhe Teteven e Maleve Ballkan, por Arbanasi kurrë nuk mund të arrijë përsëri kulm e saj të mëparshëm. Një dekret mbretëror osman i 1839 privuar qytetin e privilegjeve të saj të mëparshëm dhe zhvillimin e handicraftsmanship pas Luftës së Krimesë pothuajse të pushuar.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin shqiptar Mandrica të Bullgarisë është krijua shoqata “Bashkimi për rilindjen e fshatit të Mandricës” , kryetar i së cilës është Ivalljo Petrov , qëllimi i shoqatës është të mbledhë të rinjtë me origjinë nga fshati që të ruajnë gjuhën shqipe dhe traditat e lashta shqiptare. Shoqata ka botua një doracak bullgarisht-shqip në formën, që flitet në Mandricë, si dhe në të ardhmen do të botojë një libër kushtuar historisë së fshatit.[1]

galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Arbanassi.org, The Official Website of Arbanassi
  • ArbanassiBG.com, offering information about the history, sights, hotels and attractions in the village
  • Arbanassi resort — accommodation
  • Journey.bg article on Arbanasi Arkivuar 30 shtator 2007 tek Wayback Machine
  • "Arbanassi History". ArbanassiBG.com. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2006. Marrë më 2007-04-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • youtube

43°06′N 25°40′E / 43.100°N 25.667°E / 43.100; 25.667  1. ^ "SHQIPTARËT E BULLGARISË DHE FSHATI SHQIPTAR MANDRICA". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2015. Marrë më 30 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)