Jump to content

Provinca Plovdiv

Coordinates: 42°10′N 24°45′E / 42.167°N 24.750°E / 42.167; 24.750
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Plovdiv
Bullgarisht | Област Пловдив
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Plovdiv
Nr. i bashkive: 18
Guvernanti: Ivan Totev
Sipërfaqja: 5,972.9 km2
Popullsia: 701,684 banorë
Dendësia: 117.5 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: PB
ISO 3166-2: BG-16
Faqja Zyrtare: pd.government.bg

Provinca e Plovdivit (bullgarisht: Пловдив Област - Oblast Plovdiv) është një provincë në Bullgarinë qendrore-jugore. Ajo përbëhet nga 18 bashki dhe ka një sipërfaqe prej 5,972.9 km2[1] me popullsi totale, 701.684 banorë[2][3][4].Provinca e ka marrë emrin nga qendra e saj administrative dhe industriale - qyteti i Plovdivit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Plovdiv
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 515,887 564,910 647,653 725,452 760,076 734,495 715,904 707,570 705,121 701,684
Burimet: National Statistical Institute,[2] „citypopulation.de“,[3] „pop-stat.mashke.org“,[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bulgarian Provinces area and population 1999 — National Center for Regional Development — page 90-91 Arkivuar 13 janar 2011 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  3. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  4. ^ a b pop-stat.mashke.org


42°10′N 24°45′E / 42.167°N 24.750°E / 42.167; 24.750