Provinca Jambol

Coordinates: 42°25′N 26°31′E / 42.417°N 26.517°E / 42.417; 26.517
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jambol
Bullgarisht | Област Ямбол
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Jambol
Nr. i bashkive: 5
Sipërfaqja: 3,355.5 km2
Popullsia: 138,429 banorë
Dendësia: 41.3 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: Y
Faqja Zyrtare: yambol.government.bg

Provinca Jambol (bullgarisht: Ямбол област) është një provincë në Bullgarinë juglindore, që kufizohet në jug me Turqinë fqinje. Ajo është emëruar sipas qytetit të saj kryesor Jambol, ndërsa qytete të tjerë të rëndësishëm përfshijnë Straldzha, Bolyarovo dhe Elhovo. Provinca ka një territor prej 3,355.5 km2[1] dhe ndahet në 5 bashki me një popullsi të përgjithshme prej 138.429 banorësh.[2][3][4]

Njerëz të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jamboli është vendi lindjes të artistëve të njohur Xhorxh Papazov dhe Xhon Popov. Shpikësi i kompjuterit Xhon Atanasoff i ka rrënjët e familjes në këtë provincë, babai i tij ka lindur në fshatin Boyadjik, i cili është pranë Jambolit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Jambol
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 211,152 221,629 216,963 183,214 183,029 176,552 156,070 147,000 143,500 138,429
Burimet: National Statistical Institute,[2] „citypopulation.de“,[3] „pop-stat.mashke.org“,[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Bulgarian Provinces area and population 1999 — National Center for Regional Development — page 90-91 Arkivuar 13 janar 2011 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  3. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  4. ^ a b „pop-stat.mashke.org“


42°25′N 26°31′E / 42.417°N 26.517°E / 42.417; 26.517