Jump to content

Provinca Rusje

Coordinates: 43°45′N 26°0′E / 43.750°N 26.000°E / 43.750; 26.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ruse
Bullgarisht | Област Русе
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Ruse
Nr. i bashkive: 8
Guvernanti: Plamen Stoilov
Sipërfaqja: 2,803.4 km2
Popullsia: 249,144 banorë
Dendësia: 88.9 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: P
Faqja Zyrtare: ruse.bg

Provinca Rusje (bullgarisht: Област Русе) është një nga 28 provincat e Bullgarisë që shtrihet në veri të vendit në kufi me Rumaninë. Ajo është e ndarë në 8 bashki me një sipërfaqe prej 2,803.4 km2 dhe popullsi të përgjithshme 249,144 banorë.[1][2][3] Qyteti kryesor i rajonit është Rusje prej nga merr dhe emrin provinca. Në këtë provincë ndodhet ura e vetme e ndërtuar mbi lumin DanubBullgari. Ura quhet "Ura e Danubit".

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Ruse
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 215,361 236,117 273,226 305,722 315,762 290,800 266,213 256,835 253,008 249,144
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]
Regjistrimi i vitit 2001
besimi fetar popullsia %
Ortodoksë 215,434 80.94%
Muslimanë 41,997 15.78%
Katolikë Romanë 567 0.21%
Protestantë 482 0.18%
Të tjerë 1,596 0.60%
Besime fetare jo të përfshira 6,081 2.29%
totali 266,157 100%
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe Bashkitë Bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“


43°45′N 26°0′E / 43.750°N 26.000°E / 43.750; 26.000