Vraca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vratsa
Bullgarisht : Враца
Qytet
Motoja Vratsa, qytet si Ballkani, i lashtë dhe e re ((Враца, град като Балкана - древен и млад.)
noform
Rruga Kozloduiski Brjag në Vratsa
Stema_figura
Stema e Vratsës
Vendndodhja
Vratsa is located in Bulgaria
Vratsa
Vratsa

Koordinatat: 43°12′V 23°33′L / 43.200°V 23.550°L / 43.200; 23.550

Administrimi
Shteti Flamuri Bullgaria
Provinca Vratsa
Kryetari i Bashkisë Kalin Kamenov
Partia GERB
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 212 km2
Lartësia 334 m (m.n.d.)
Popullsia 54,150 banorë
 •  urbane 73,894 banorë
Dendësia 280 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 3000
Prefiksi 092
Faqja Zyrtare www.vratza.com

Vratsa (Bullgarisht: Враца) është qytet në veriperëndim të Bullgarisë. Është qendra administrative e Provincës Vratsa. Ndodhet 16 kilometra larg kryeqytetit Sofja.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vratsa është qytet i lashtë e cila u themelua nga Thrakët e lashtë. Qyteti u quajtë Valve nga Romakët, për shkak të një pasazhi të ngushtë, ku porta kryesore e kalasë së qytetit ndodhej.Pas rrëzimit të Romës, Vratsa u bë pjesë e Perandorisë Bizantine.

Në fund të shekullit të 6-të pas erës sonë, Vratsa ishte popullarizuar nga sllavët jugor. Edhe nëse vinin nga Panonia dhe Dacia në veri, qyteti ishte nën sundimin e Bizantinëve.

Në shekullin e 7-të, bullgarët dhe sllavët e themeluan Perandorinë e Parë Bullgare dhe Vratsa sllave u bë pjesë e saj.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]