Vraca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vraca
Враца
Qytet
Rruga Kozloduiski Brjag në Vratsa
Rruga Kozloduiski Brjag në Vratsa
Parimet: 
Vratsa, qytet si Ballkani, i lashtë dhe e re ((Враца, град като Балкана - древен и млад.)
Popullsia
 • Gjithsej54.150
{{{postal_code_type}}}
3000
Faqja zyrtarewww.vratza.com

Vratsa (Bullgarisht: Враца) është qytet në veriperëndim të Bullgarisë. Është qendra administrative e Provincës Vratsa. Ndodhet 16 kilometra larg kryeqytetit Sofja.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vratsa është qytet i lashtë e cila u themelua nga Thrakët e lashtë. Qyteti u quajtë Valve nga Romakët, për shkak të një pasazhi të ngushtë, ku porta kryesore e kalasë së qytetit ndodhej.Pas rrëzimit të Romës, Vratsa u bë pjesë e Perandorisë Bizantine.

Në fund të shekullit të 6-të pas erës sonë, Vratsa ishte popullarizuar nga sllavët jugor. Edhe nëse vinin nga Panonia dhe Dacia në veri, qyteti ishte nën sundimin e Bizantinëve.

Në shekullin e 7-të, bullgarët dhe sllavët e themeluan Perandorinë e Parë Bullgare dhe Vratsa sllave u bë pjesë e saj.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]